Doç. Kunçev: Covid-19'un Delta varyantı eylüle kadar Bulgaristan'da hakim olacakSalı, 29 Haziran 2021

Doç. Kunçev: Covid-19'un Delta varyantı eylüle kadar Bulgaristan'da hakim olacakSağlık Bakanlığı Başmüfettişi Doç. Dr. Angel Kunçev, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) Delta varyantı eylül ayına kadar Bulgaristan ve Batı Avrupa'da hakim olacak. En son tespit edilen bu varyantla enfekte olan yedi kişi Stoliçen Elektrotransport Şirketi çalışanlarıdır. Delta varyantı, o zamana kadar daha da yeni bir varyant ortaya çıkmazsa, eylül ayı sonuna kadar yeni bir dalgaya neden olabilir" diye kaydetti.

Doç. Kunçev, "Bundan böyle hastalık vakalarına neden olacak yeni varyant, muhtemelen daha da yenisi ortaya çıkana kadar Delta varyantı olacak. İlk önce bu varyant, daha küçük bir yaş grubunu etkiler. Önceki varyanta göre % 60 daha bulaşıcıdır. Dalgayı önleyebilecek şey, yüksek bir bağışıklama oranına ulaşılmasıdır" dedi.

Sağlık Başmüfettişi, 30 ile 50 yaş arasında beş erkek ve iki kadın olmak üzere Delta varyantla enfekte olan 7 Stoliçen Elektrotransport Şirketi çalışanı ile ilgili, "Vaka verilerini Sofya Bölge Sağlık Müfettişliğinde (RZİ) görevli meslektaşlarımıza ilettik, incelemelere başlıyorlar. Tam olarak neyin söz konusu olduğunu öğrenmek için enfekte olanların çevrelerinden, iş yerlerinden, kişisel temaslarından ve ailelerinden çok daha geniş bir insan yelpazesini inceleyeceğiz. Ama bu varyantı önce burada tespit etmiş olmamız, başka bir yerde olmayacağı anlamına gelmez" diye ifade etti.

Doç. Kunçev, "Yeni, daha katı önlemler ancak türüne bakılmaksızın koronavirüsle enfekte olan kişilerin sayısı önemli ölçüde artarsa alınacak" diye belirtti.

Önümüzdeki günlerde ülkemizdeki kontrol noktalarının Covid-19 renkli risk haritasında risk düzeyine göre farklı renklerle gösterilen bölgelerden gelenlere uygulayacağı giriş kurallarına ilişkin yeni bir düzenleme açıklanacak. Yeşil bölgelerden gelen yabancılardan aşılama sertifikası istenmeyecek. Belge istenmeyen çocukların yaşı da 6'dan 12'e yükseltilecek. Sarı bölgelerden gelenlerden aşı sertifikası, Covid-19 hastalığını geçirip iyileştiğini gösteren belge veya negatif PCR test sonucu belgesi istenecek. Koyu kırmızı bölgelerden gelenlerden sadece aşı sertifikası istenecek ve 10 günlük karantina uygulanacak, gri alanlardan gelenlerin ise ülkemize girişlerine izin verilmeyecek.


DİĞER HABERLER