Doğan hükümeti desteklememe tavsiyesinde bulundu, Peevski bunu kabul etmediÇarşamba, 03 Temmuz 2024

Doğan hükümeti desteklememe tavsiyesinde bulundu, Peevski bunu kabul etmedi

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Delyan Peevski, Ulusal Meclis'te basına yaptığı açıklamada, hareketin onursal başkanı Ahmed Doğan'ın Jelyazkov kabinesini desteklememe yönünde bir tavsiyesi olduğunu açıkladı.

Peevski şöyle konuştu: "Halk ne istiyorsa onu yapacağım - onlar bir hükümet istiyor... Bulgaristan'ın bir hükümeti olmalı. HÖH'nin lideri olarak ben sadece HÖH halkına karşı sorumluyum. Parti, genel başkanı tarafından yönetilir."

Peevski, Bulgaristan'da bir hükümet kurulmazsa ülkeyi Putin'e teslim etmiş oluruz, dedi ve ekledi  "Seçmenlerimiz bizi buraya bir hükümet kurmamız için gönderdi. Eğer birinci, ikinci ya da üçüncü yetkiyle bir hükümet kuramazsak, Bulgaristan'ı Putin'e ve herhangi bir kurtarıcıya teslim etmiş oluruz."

Delyan Peevski, kişisel anlamda Doğan ile ilişkilerinde bir çatlak olmadığını, ancak parti anlamında "halkın iradesini yerine getireceğim" konusunda ısrar etti.

Sabah bTV'den HÖH grubundan ihraç edilen milletvekili Ramadan Atalay, GERB-SDS tarafından önerilen kabineyi desteklememesi için Doğan'dan doğrudan emir geldiğini açıkladı.

Atalay, HÖH onursal başkanının Peevski'ye yazdığı bir e-postayı alıntıladı: "Duruma göre, HÖH'nin hem parti hem de parlamento grubu için net başkanları olmalı - Çakarov ve Peevski. Bu da müzakere sürecinde eş başkanlar, iki imzalı ortak kararlar, muhtemelen bir koalisyon hükümeti anlamına geliyor. Her şey meşrulaştırılmalı ve iki eş başkanın imzasıyla desteklenmelidir".

Atalay, "Hükümeti desteklememek için sebepler - görüşmelere davet edilmedik, kesinlikle hiçbir koalisyon anlaşması imzalanmadı, hiçbir gündem belirlenmedi ve bu hükümetin ülkenin kalkınması için hiçbir vizyonu yok" dedi ve milletvekili olarak kalacağını açıkladı.

Foto: www.dps.bg


DİĞER HABERLER