Doğum gününü kutlayan Sayın Lütfi Mestan ile Daha Demokratik YarınlaraÇarşamba, 23 Aralık 2015

Doğum gününü kutlayan Sayın Lütfi Mestan ile Daha Demokratik Yarınlara   Hak ve Özgürlükler Hareketinin yaptığı son genel kurulda Genel Başkanlık Koltuğuna oturan Sayın Lütfi Mestan , her geçen gün Bulgaristan Türklerinin gönlüne taht kurmaya devam ediyor. Özellikle Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin bugün Lütfi Mestan‘a her zamankinden daha çok ihtiyacı var. Siyasi yükselişini sürdüren Lütfi Mestan'ın partiye kazandırdığı ivme Türkiye'de bulunan Balkan Dernekleri'nin de dikkatini çekmektedir.

Sayın Mestan'ın Türkiye - Rusya arasındaki son dönemdeki ilişkilere dönük yaptığı açıklamalar da, kendisinin siyaseten yıpranmasından çok siyasi başarısının devamı olarak değerlendirilmelidir. Çünkü aslında Rusya- AB ve Rusya - NATO arasında özellikle Ukrayna krizi sonrasında gerilen ilişkileri de doğru okumak gereklidir. Yine, NATO sınırı olarak değerlendirilen Türkiye sınırına ilişkin yaşanan gerginlik de Rusya-NATO arasındaki kriz şeklinde algılanmalıdır.

Sayın Mestan, NATO ve AB üyesi olan Bulgaristan siyasetini doğru okumuştur. Bulgaristan da Rusya- AB ve Rusya - NATO arasındaki bu süreçte, müttefik olduğu NATO ve üyesi olduğu AB yanında yer alarak Batıya ve gelişime dönük yüzünü ortaya koymuştur. Bulgaristan özellikle AB üyeliği sonrası ekonomik ve siyasal güçlenmesini sürdürmektedir. Bulgaristan'ın bunca olumlu farkındalığa ve kazanımlara rağmen, yüzünü Rusya'ya tekrar dönmeyeceği de anlaşılmaktadır. Yine Bulgaristan siyasetinin vazgeçilmez unsuru olan Hak ve Özgürlükler Hareketi de; başta Sayın Mestan olmak üzere bu süreçteki siyasi duruşu ile takdirleri üzerinde toplamaktadır. Ayrıca gerek AB ve gerekse NATO'nun vizyonu doğrultusunda siyasi söylemler üreten Mestan'ın duruşu Balkan Dernekleri tarafından da olumlu karşılanmaktadır.

Hak ve Özgürlükler Hareketi lideri Sayın Mestan'ı bu siyasi zekası, onurlu duruşu ve siyasi yükselişi sebebiyle tebrik ediyoruz. Sayın Mestan'ın Hak ve Özgürlükler Hareketi liderliği de Bulgaristan ve Balkan Türkleri için büyük şans ve mutluluk sebebidir. Sayın Mestan'ın bu vesile ile doğum gününü kutluyor, yükselişine vesile olması dileğiyle, sevgi ve selamlarımızı gönderiyoruz.

BALKAN RUMELİ TÜRKLERİ KONFEDERASYONU


DİĞER HABERLER