Doktorlara göre aşılar hakkında daha geniş bilgilendirme yapılmalıÇarşamba, 24 Şubat 2021

Doktorlara göre aşılar hakkında daha geniş bilgilendirme yapılmalı  Bulgaria ON AIR televizyonunda yayınlanan "Denyat ON AIR" programına konuk Bulgaristan Hekimler Birliği (BLS) Başkan Yardımcısı Dr. Nikolay Brınzalov, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı aşılama organizasyonunda bazı sorunlar yaşandığını açıkladı, ancak bazı hataların düzeltilebileceğini söyledi.

Bir bilgilendirme kampanyası yapılmasının iyi olacağını belirten doktor, bilgilendirmenin gerek hastalar gerekse hekimler açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Doktor, aşılar hakkında güvenilir bilgi kaynaklarının kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

Dr. Brınzalov, "Ne yazık ki, aile hekimleri için yeterli aşı yok, bu sorunun çözülmesi gerekiyor, çünkü toplu aşılama şimdi başlıyor" dedi. Doktorun ifadesine göre, her aile hekimi aşı olmak isteyen hasta sayısını belirtti ve bunların çoğu kronik hastalıkları olan yaşlılar.

BLS Başkan Yardımcısı, "Aşıların dağıtımında çok dikkatli olunmalı. Bulgaristan'a daha fazla aşının ulaşmaya başlayacağına ve bunların % 50'sinin aile hekimliklerine, diğer % 50'sinin de ülke genelinde oluşturulan aşılama noktalarına dağıtılacağına güvence verildi" diye belirtti ve giderek daha fazla Bulgaristan vatandaşının aşılanmak istemesinden memnun olduğunu da sözlerine ekledi.

Dr. Brınzalov, şu anda sadece AstraZeneca aşısı ile aşı yapıldığını ve hastalarının aşı seçeneği olmadığını açıkladı.

Göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Aleksandır Simidçiev de yanlış bilgilendirme ve dezenformasyon olmaması için halka büyük miktarda bilimsel bilgi sunulması gerektiğinin altını çizdi.

İsrail'de yaşlıların ve kronik hastaların yüzde 80'sinin aşılanmasıyla aşıların etkinliğinin görüldüğünü belirten doktor, tek çözümün aşılar olduğunu vurguladı ve uygulanan aşıların etkinlik oranının yüzde 80'den fazla olduğunu kaydetti. Dr. Simidçiev, "Artık tüm aşı uygulamalarının ciddi komplikasyonları ve hastaneye yatmayı önlediğini rahatlıkla söyleyebiliriz" dedi.

Doktor, "Seçim, insanların aşılar arasında farklılıklar olduğunu düşünmeye başlamasına dayanıyordu. Gerçek seçim, aşı olup olmama arasında ve en hızlı şekilde ne zaman aşı olabileceğimizi düşünmeliyiz. Tüm aşıların güvenliği garantili, etkinliği % 80'in üzerinde" diye ifade etti.


DİĞER HABERLER