Doluya karşı kullanılan roket atar uzmanları, düşük maaşları protesto ettiSalı, 18 Nisan 2017

Doluya karşı kullanılan roket atar uzmanları, düşük maaşları protesto etti Montana ilinde doluya karşı mücadele verilen roket alanlarında çalışan işçiler, kötü çalışma koşulları ve düşük maaşlardan dolayı protesto eylemi yaptı. Geçen yıl da yeterli sayıda uzman olmaması, faaliyetin yeterli derecede finanse edilmemesi ve düşük ücret ödenmesi gibi aynı sebeplerden dolayı memnuniyetsizlik vardı.

Dolno Tserovene köyünde düzenlenen protestoya Montana ilinde bulunan 20 roket alanında çalışan hemen hemen tüm işçiler katıldı.

Roket atar uzmanı İvan İvanov, "Maaşlarımız çok düşük. Asgari ücrete çalışıyoruz, net tutar olarak 340 leva alıyoruz. Yol masrafları, roket alanların bakımı da bu ücrete dahil ve bu para asla yetmiyor" diye anlattı.

Protestoculardan başka birisi, "Geçen yıl roket alanlarında 2'şer kişi çalışıyorduk. Bu yıldan itibaren 3'er kişi çalışacağımıza, iyi maaş alacağımıza dair söz verildi, ancak kandırıldık" diye anlattı. Artık 8 yıldır maaşlarına zam yapılmadığını belirten işçi, "Yakıt ve yemek masraflarını ödediğimde ev masrafları için kaç para kalıyor? Elektrik ve su faturalarımı kim ödeyecek, para yetmiyor" dedi.

Protestocular, "Verilen vaatler yerine getirilmezse, sezonu açmamızın anlamı yok" dediler. İşçiler, her yıl çalışmaya başlamaları için her şeyin düzeleceği sözüyle yüreklendirildiklerini, fakat sonra hiçbir şeyin değişmediğini ve sonbahar gelince yine unutulduklarından yakındılar.

İvan İvanov, "Kesin karar aldık ve taleplerimiz kabul edilmezse, işe gitmeyeceğiz-roket alanlara çıkmayacağız" dedi.


DİĞER HABERLER