Donçev: AB'nin uyum politikası muhasebe parametrelerden daha fazla bir şeyÇarşamba, 31 Ekim 2018

Donçev: AB'nin uyum politikası muhasebe parametrelerden daha fazla bir şeyBaşbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev'in Romanya hükümeti tarafından düzenlenen "Vatandaşlarımıza Daha Yakın Bir Birlik İçin Kapsayıcı Bir Uyum Politikası" konulu konferansa katıldığı bildirildi. Donçev, konferansta yaptığı konuşmada," Gelecek yıl Avrupa Birliği'nin geleceği için çok önemli olacak. 2019'da yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinin damgasını vuracağı siyasi bir kavşaktayız ve ne tür bir birliğe ihtiyacımız olduğuna karar vermemiz gerekiyor" diye kaydetti.

Forum, bir sonraki 2021-2027 programlama dönemi için AB bütçe teklifleri ve AB yasama paketiyle ilgili müzakerelerin sürdüğü önemli bir aşamada gerçekleştirildi. Bu tartışma bağlamında Donçev, AB'yi yeni zorlukların aşılmasına yönelik faaliyetleri finanse etme ve aynı zamanda geleneksel Avrupa politikalarını koruma ihtiyacı arasında bir denge kurmaya çağırdı.

Başbakan Yardımcısı, stratejik yatırımların uzun vadeli ve siyasi döngülerin ötesinde planlanması, kalıcı Avrupa önceliklerinin takip edilmesinde gerekli öngörülebilirliğin garanti altına alınması, fakat aynı zamanda öngörülemeyen zorlukların üstesinden gelmek için gerekli esnekliğin sağlanması gerektiğini vurguladı.

Donçev'in ifadelerine göre dengelere bakarken AB'nin uyum politikasının muhasebe parametrelerinden daha fazla bir şey olduğu unutulmamalıdır, bu politika Birliğin kendisini güçlendiren birleştirici bir formüldür.

Konferansta Romanya Başbakanı Viorica Duncila, AB'nin Bütçe ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Komiseri Günter Oettinger, AB'nin Bölgesel Politikalardan Sorumlu Komiseri Corina Kretew, Avrupa Bölgeler Komitesi Başkanı Karl-Heinz Lambertz, Avrupa Yatırım Bankası Başkan Yardımcısı Vassil Houdak, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu temsilcileri, AB ülkelerinden bakanlar ve başka davetliler yer aldı.


DİĞER HABERLER