DOST Birliği: Bulgaristan-Türkiye sınırında seçim öncesi faşizmCuma, 24 Mart 2017

DOST Birliği: Bulgaristan-Türkiye sınırında seçim öncesi faşizmDost Birliği, aşırı milliyetçiler tarafından Türkiye- Bulgaristan sınırında yapılan eylem ile ilgili bir bildiri yayınladı. Bildiride şunlar yer alıyor:

Aşırı milliyetçiler Krasimir Karakaçanov, Valeri Simeonov ve Volen Siderov'un çağrısı üzerine sınırın kapatılması açıkça faşizmdir. Eğer Bulgaristan bir hukuk devleti ise bu şahısların milletvekili dokunulmazlığı kaldırılıp, Bulgaristan vatandaşların Anayasal haklarının ihlal edilmesini teşvik ettikleri için hemen tutuklanmaları gerekir. Hiç kimse bir Bulgaristan vatandaşının serbestçe vatanına giriş yapmasını engelleyemez.

Sınırda olup biten bir protesto hakkı değildir, devlette anayasal düzenin kaba bir biçimde çiğnenmesidir. Devlet organları son derece ağır bu suçu işleyenleri koruyacakları yerine onları yasaların izin verdiği ölçüde cezalandırmaları gerekir.

Sayın Cumhurbaşkanı'nın, Sayın Başbakan'ın ve Bakanların başka bir vatandaşın Anayasal hakkının başladığı yerde protesto hakkının bittiğini bilmeleri lazım.

Yetkili makamların Bulgaristan-Türkiye sınırındaki kuşatmayı biran önce sonlandırıp, Bulgaristan vatandaşlarının serbest ve rahat bir şekilde vatanına giriş yapmalarını sağlaması çağrısında bulunuyoruz.

Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Birliği Merkez Seçim Kurulu
24 Mart 2017


DİĞER HABERLER