DOST partisi, Momçilgrad ve Mogilyane'de soykırım şehitlerini andıSalı, 26 Aralık 2017

DOST partisi, Momçilgrad ve Mogilyane'de soykırım şehitlerini andı Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) partisi, Momçilgrad (Mestanlı) kasabası merkezinde bulunan Şehitler Anıtı önünde düzenlenen törenle ve Kirkovo'nun (Kızılağaç) Mogilyane (Yoğurtçular) köyünde bulunan 17 aylık şehit Türkan bebeğin mezarı başında dua ederek, Bulgarlaştırma süreci şehitlerini andı.

DOST partisi, anma törenlerinde parti bayrakları kaldırmayarak ve parti propagandası yapmayarak, Bulgarlaştırma süreci şehitlerini anma törenlerinin siyasallaştırılmaması gerektiğinin örneği oldu. DOST Genel Başkanı Lütfi Mestan yaptığı konuşmasında, 17 aylık Türkan bebeğin ve komünist rejimin diğer kurbanlarının onurlu bir halkın kahramanları olduğunu kaydetti.

DOST lideri, insan haklarının Avrupa standartlarında olmadığı için, hala Bulgarlaştırma sürecinin çirkin kalıntısı olarak ana dili Türkçe konuşma cezası uygulandığı için kahramanca direniş gösteren kurbanlara ve binlerce siyasi mahkumların acılarına gönül borcumuz olduğunun altını çizdi.

Mestan, "Bu yüzden can almanın gerçek bedeli etnik kökeni farklı olan Bulgaristan vatandaşlarına resmi olarak, yasal olarak azınlık statüsü verilmesi mücadelesidir. Bu sadece herhangi bir partinin davası olamaz, bu dava 1 milyondan fazla Bulgaristan vatandaşının davasıdır" diye konuştu.

"İşte Nuri Adalı'nın yolu budur" diye özetleyen Mestan, "Doğru yol budur ve bu yolda pişmanlık duyulacak hiçbir şey ve geri dönüş yoktur. Geri dönüş olmadığı için her zamankinden daha emin adımlarla ileriye doğru yürümeye devam ediyoruz" dedi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER