Dr. Madjarov: Doktorlar kurbanlık kuzu değilSalı, 24 Kasım 2020

Dr. Madjarov: Doktorlar kurbanlık kuzu değil NOVA TV'nin "Merhaba Bulgaristan" programına konuk olan Bulgar Tabipleri Birliği (BLS) Başkanı Dr. İvan Madjarov, meslektaşlarına şöyle seslendi: "Ne kadar insanlık dışı gelse de doktorlar, sizler kurbanlık kuzular değilsiniz! Birkaç gün önce size cahil ve komplocu diyen insanları kabul etmenize gerek yok! Birisi durumla dalga geçiyor diye sağlık görevlilerinin korku içinde yaşamasını kabul etmiyorum. Kim protesto etmek isterse protesto etsin".

Madjarov, "Protestolar konusunda siyaset odaklı bir yaklaşım olarak algılanmaması için sessiz kaldık. Şu ana kadar maske mi yakılmadı, doktorlar alay konusu mu olmadı. Biz suçlamalara karşı sessiz kalmaya devam etmeyeceğiz. Sistemi kilitlerseniz, iyi çalışmasını bekleyemezsiniz" dedi ve BLS'in Sağlık Bakanı tarafından önerilen önlemleri kesinlikle desteklediğini de sözlerine ekledi.

Madjarov, "Sadece öz farkındalıkla bu işin olmayacağı aşikar. Ne toplum ne de iktidar makul davranmıyor. Bakanın önerileri şimdi kabul edilmezse, bu, sağlık görevlilerini tıpkı kurbanlık kuzu olarak kabul ettiğimiz anlamına gelir" diye belirtti.

Madjarov, "Yarın bir basın toplantısı yapacağız. Bir buçuk aydan fazla bir süre önce Bakanlar Kurulunun salgınla mücadelede ön saflarda yer alan pratisyen hekimlere PCR testi yapılması kararı aldığını duyduk. Biz bunu ağustos ayı sonunda önermiştik. O zamandan beri hiçbir şey değişmedi" dedi.

BLS Başkanı, Sağlık Bakanının olanlardan kesinlikle sorumlu olmadığını ve hastalara ücretsiz testler için sevk belgesi verilmemesinin sorumluluğunun Ulusal Sağlık Sigorta Kasasına ait olduğunu söyledi.


DİĞER HABERLER