Dr. Müh. Azis: B-40 Balkan Şehirleri Ağı, belediye başkanlarının barış mesajıyla birleştiği tarihi bir misyona dönüşüyorPazartesi, 23 Ocak 2023

Dr. Müh. Azis: B-40 Balkan Şehirleri Ağı, belediye başkanlarının barış mesajıyla birleştiği tarihi bir misyona dönüşüyor

Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, Atina'da 11 ülkeden 70'in üzerinde belediye başkanının katılımıyla düzenlenen B-40 Balkan Zirvesi toplantısında yaptığı konuşmada, “B-40 Balkan Şehirleri Ağı'nın, onlarca şehrin belediye başkanlarının barış mesajıyla birleştiği tarihi bir misyona dönüşmeye başladığı tartışılmazdır” diye belirtti.

Belediye Başkanı, “B-40 Zirvesi, hiç şüphesiz Balkan şehirlerinin gelişmesi için de bir fırsattır. Bugün toplantı sırasında kilit önem arz eden 2-3 kelimeye vurgu yapacağız. Bunlardan ilki "Barış": B-40'ın uluslararasında barış için bir mesaj ve gerçek bir misyon olduğuna eminim. Belediye başkanları ve yerel yönetimler dış politikayı şekillendiremiyorsa, elbette bunun kendilerine bağlı olduğu hükümetler B-40'ın mesajlarına kulak vermelidir” dedi.

Dr. Müh. Azis’in ifadesine göre, B-40 Zirvesi'nin belediye başkanlarını birleştiren ikinci kelime 'kahve'. Şöyle bir Türk atasözü var: “Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı var." Bulgaristan'da kısa ya da uzun kahve içiyoruz ama belediye başkanlarıyla yaptığımız görüşmeler sayesinde biz Bulgaristanlıların Edirne'de harika Türk kahvesi ya da Gümülcine'de Yunan kahvesi içmekten mutlu olduğumuzu söyleyebiliriz ve bu mükemmel ortak çalışmalarımızın sonucudur” diye vurguladı ve forumda en çok kullanılan üçüncü kelime olan "Kriz"e işaret etti. Belediye Başkanı, “Kriz, sınır ve kıta tanımaz, belediyelerin ve ülkelerin gelişimini yavaşlatır. Biz de yerel yönetimler olarak B-40 aracılığıyla yeni bir alternatif çözüm için birleşebileceğimizi gösterdik” dedi.

Aynı zamanda Bulgaristan Ulusal Belediyeler Birliği (NSORB) Başkan Yardımcısı da olan Dr. Müh. Azis, B-40 Balkan Şehirleri Ağı 2021 yılında İstanbul'da kurulurken Bulgaristan'dan tek temsilci olduğunu, bugün forumda büyük Bulgar şehirlerin 10 belediye başkanının bulunduğunu ve toplam Bulgaristan’dan 30 belediye başkanının ağa üye olduğunu hatırlattı. Belediye Başkanı, “İstatistikler, yerel makamların potansiyelinin, enerjisinin ve aynı zamanda sorumluluğunun yeterince göstergesidir - bugün B-40'a toplam 40 milyondan fazla vatandaşı temsil eden 11 ülkeden 70'in üzerinde belediye başkanı katılıyor” dedi.

Dr. Müh. Azis’in ifadesine göre, B-40'ın hedefleri hem Avrupa'nın hem de Eski Kıta'nın tüm ülkelerinin hedefleridir. Belediye Başkanı, “Ve bugün konu, bizi ayıran değil, birleştiren şeydir. Yarına bakmamız, geleceği hayal etmemiz ve aramızdaki ayırıcı çizgileri aramamamız gereken temel budur. Burada kim hangi partiden diye soran yoktur” diye belirtti.

Atina'daki toplantının büyük potansiyelinin yerel ekonomik kalkınma alanında olduğuna dikkat çeken Dr. Müh. Azis, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ve bu sadece Belediye Başkanları Zirvesi ile olmuyor, yerel iş insanlarının toplantıları da buna eşlik ediyor. Belediye başkanları burada bulunan birçok kardeş belediye ile iyi bir işbirliğimiz var. Romanya, Kuzey Makedonya vb. ülkelerden belediyelerle mükemmel ilişkilerimiz var, ancak B-40 bana Kırcaali'nin halihazırda İstanbul, Atina, Tiran ve burada bulunan diğer pek çok belediye başkanlarıyla kardeş şehir protokolü imzalayacağımız hissini veriyor.”


DİĞER HABERLER