DSÖ: En ufak bir COVİD-19 şüphesi durumunda çocuklar okula gönderilmemeliPerşembe, 27 Ağustos 2020

DSÖ: En ufak bir COVİD-19 şüphesi durumunda çocuklar okula gönderilmemeliBulgaristan Ulusal Televizyonunda (BNT) yayınlanan Sabah Kuşağı programına konuk olan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Bulgaristan Temsilcisi Doç. Dr. Mihail Okoliyski, "Çocuklar sağlıklı bir mesafeyi korumalı, özellikle dersten önce ve sonra bir yere toplanmamalı, 12 yaş üzeri çocukların maske takması önerilmekte. Sınıfta maske takıp takmamaya okul yönetimi karar vermeli. Uzaktan eğitim uygulaması son seçenek olmalı" diye kaydetti.

Doç. Dr. Okoliyski, "Koronavirüsün Bill Gates'den Soros'tan geldiği söyleniyor. Medya bunu bir şok ve bomba olarak yansıtıyor ve bu tutum ve verilen mesajlar insanları zehirliyor. Bu insanların okula giden çocuklarının bilinçli olmaları mümkün değil. Kişisel örnek en önemli şeydir. Çocuklar, en savunmasız olan nine ve dedelerine virüs bulaştırabilirler" diye ekledi.

DSÖ Bulgaristan Temsilcisi, "Virüs gücünü kaybediyor, ancak şu anda dikkatsiz davranılmadığına ve kurallara formalite uyulduğuna tanık oluyoruz. Sofya ve diğer şehirlerde maskeyi çenesinin altına takan insanlar görüyorum. Yeni önlemler almaya gerek yok, eski önlemleri gözetmek yeterli. Dünya Sağlık Örgütü, en ufak bir şüphe durumunda çocuğun okula gönderilmemesini öneriyor. İnsanların mümkün olan en erken zamanda mevsimsel grip aşısı yaptırması önemlidir. Bu yıl gerekli sayıda aşıyı zamanında teslim etme sözü verildi, geçen yıl gecikme oldu. Bulgaristan'da aşılama kapsamı, Avrupa ülkeleri arasında en düşük olanlardan biri. Umarım insanlar aşı yaptırır. Nüfusun yaklaşık % 3-4'ü aşılanır" dedi.

Doç. Dr. Okoliyski, "Dr.Tedros, eğer bir aşı bulursak insan ırkı olarak 2021'in sonuna kadar salgınla baş etme şansımız olduğunu söyledi. Aşı, dünyanın her yerinden insanlara erişilebilir olmalı. DSÖ, tüm ülkelerin bu aşıya erişimini sağlamak için her türlü çabayı gösteriyor. Aşı ücretsiz olmalı ve insanlar, aşılanmaya hazır olmalı" diye ekledi.


DİĞER HABERLER