Dünya Bankası: Bulgaristan'da asıl sorunun yoksulluk olmaya devam ediyorPazartesi, 10 Ocak 2022

Dünya Bankası: Bulgaristan'da asıl sorunun yoksulluk olmaya devam ediyor

Bulgaristan Ulusal Televizyonu (BNT) 1’de yayınlanan “Biznes BG” programına konuk olan Dünya Bankası Bulgaristan Daimi Temsilcisi Fabrizio Zarcone, “Bulgaristan'da asıl sorun yoksulluk olmaya devam etmesi. Bulgaristan'ın gayri safi yurt içi hasılası AB ortalamasının %55'i kadar ve toplumda pek çok eşitsizlik var” dedi ve ülkemizde hiperenflasyon oluşması için bir zemin bulunmadığını sözlerine ekledi.

Dünya Bankası, tüm krizlere ve enflasyona rağmen ekonomimizin bu yıl yaklaşık %4 büyüyeceğini tahmin ediyor.

Zarcone’nin ifadesine göre, ülkemiz Avro Bölgesi’ne katılmaya hazırlanırken ev ödevini iyi yaptı.

Dünya Bankası Bulgaristan Daimi Temsilcisi, Para Kurulu işini yaptığı için Bulgaristan'ın Avro Bölgesi’ne fiilen katılmasının şoklara neden olmayacağını söyledi. Ancak Avro Bölgesi’ndeki enflasyonla ilgili endişeler devam ediyor.

Zarcone, “Şu anda özellikle endişe verici bir süreç belirtisi yok, ancak hazırlıklı olmamız gerekiyor” diye belirtti.

Dünya Bankası Bulgaristan Daimi Temsilcisi, “Bulgaristan'ın uzun vadede finansal istikrarını iyileştirmek için yapabileceği şey, enerjiden bağımsız bir ülke olma yolunda adımlar atmasıdır. Bu, doğal gaz fiyatlarındaki keskin artışı önleyecek” diye ekledi. Zarcone, mevcut krizde hükümetin,  ülkemizdeki en savunmasız ve marjinalleştirilmiş insanlara ve ayrıca iş dünyasına ek destek ödemeleri yapabileceğini söyledi.

Dünya Bankası Bulgaristan Daimi Temsilcisinin ifadesine göre, 2022 yılı devlet bütçesi taslağında istihdam olanakları yaratacak sürdürülebilir kamu yatırımları için ödenekler öngörülmesi iyi olur.


DİĞER HABERLER