Dünya çapında kızamık vakaları artmaktaSalı, 16 Nisan 2019

Dünya çapında kızamık vakaları artmaktaDünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre dünya çapında çiçek hastalığı (veya kızamık) vakalarının sayısı 2019'un ilk çeyreğinde, bir yıl önceki 28 134 vakayla karşılaştırıldığında 112 163'e yükseldi.

Ocak-Mart 2019 döneminde artış, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 300 idi. Rakam, 163 ülkeden alınan Dünya Sağlık Örgütü'nün ilk verilerine dayanmaktadır ve nihai veriler ortaya çıktığında artacaktır. Ölüm oranı özellikle küçük çocuklarda yüksektir. Çiçek hastalığı bir çocuğun ölümüne neden olabilir ya da çocuk hayatı boyunca sakat kalabilir.

Hastalık viraldir ve hava damlası yoluyla bulaşır. Belirtileri ateş, baş ağrısı, hapşırma ve öksürük olup grip belirtilerine benzer. Sonra kırmızı sivilceler ortaya çıkar. Enfeksiyon bağışık sistemini çökertir ve otitis, pnömoni, bronşit, ensefalit gibi komplikasyonlar ortaya çıkar. Kızamık vakaları dünya çapında görülüyor. Dünya Dağlık Örgütü, daha iyi aşılama yapılması çağrısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü'nün raporunda,"Kızamık hastalığının son aylarda Amerika Birleşik Devletleri, İsrail, Tayland ve Tunus da dahil olmak üzere aşılanmış kişilerin bulunduğu ülkelerde aşılanmamış insan grupları arasında yayıldığı görüldü" denildi. Gürcistan, Ukrayna, Kazakistan, Etiyopya, Sudan gibi daha birçok ülkede kızamık vakaları tespit edilmiştir. Afrika'da çiçek hastalığı vakalarının sayısı % 700 oranında artmıştır.


DİĞER HABERLER