Dünya Etnospor Başkanı Bilal Erdoğan'dan "Göçmene" ÖdülPazar, 26 Şubat 2017

Dünya Etnospor Başkanı Bilal Erdoğan'dan Bulgaristan Göçmeni Bir Yiğit Minderleri Rakiplerine dar ediyor.

25 Şubat 2017 de İzmir Konak da bulunan Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde Ege Bölgesi Atasporları Federasyonu Genel Kurul ve Tanıtım Programı, Dünya Etnospor Konfederasyonu öncülüğünde gerçekleşti.

Program saat 15.00 te Bilal Erdoğan'ın gelmesiyle birlikte Kur an tilaveti ve İstiklal marşı ile açıldı. Yapılan buluşmada İzmir İl Milli Eğitim Müdürü konuşmalarını yaptı. Ardından Dünya Etnospor Konfederasyonu'nun tanıtım video ve görüntüleri seyredildi. Akabinde divan üyeleri moderatörlüğünde gündem açıldı ve başkan Hacı Sürmeneli konuşmalarını gerçekleştirdi. Konuşmasında atalarımızdan bizlere kültür mirası olan kaybolmaya yüz tutmuş sporlardan ve bu spor dallarının tekrar kazandırılması için yapılan çalışmalarından bahsetti. Konuşmanın devamında çeşitli spor dallarının gösterileri sergilendi. Gösterilerin sonunda Sayın Bilal Erdoğan geleneksel ok ve olimpik ok atışları gerçekleştirdiler.

Ok atışları sonrasında Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Sayın Bilal Erdoğan konuşmaları için kürsüye geldiler. Konuşmasında ağırlıklı olarak atalarımızın kültür mirası olan geleneksel ata sporlarımızdan bahsettiler. Bunun dışında konuşmalarında Türkiye'deki eğitim ve sınav sistemlerinin eksiklikleri hakkındaki düşüncelerini bildirerek bunların düzeltilmeye yönelik adımların atılacağını belirttiler.

Konuşma sonrası Bilal Erdoğan başarılı sporculara plaketlerini sundu.

Dede ve ninesinin Bulgaristan Kırcaali iline bağlı olan Tokaçka köyünden gelen bir ailenin torunu olan Kadir Efe Özdemir serbest güreşteki başarılarından dolayı plaketini Bilal Erdoğan' ın elinden aldı. 2005 İzmir doğumlu olan Kadir Efe henüz spor hayatına yeni başlamış olmasına rağmen birçok başarıya şimdiden imza attı. İzmir İli Okullar Arası Güreş müsabakasında birincilik ve yine Türkiye Sambo Fedarasyonu'nun Ayvalık da düzenlediği yarışmada minikler dalında Türkiye birincisi oldu. Sambo Rus güreşi olarak bilinmesine rağmen aslen Osmanlı güreşidir.


DİĞER HABERLER