Düşük Gelirler Ve Kötü Mevzuat Bulgaristan Nüfusunu ErittiSalı, 14 Haziran 2022

Düşük Gelirler Ve Kötü Mevzuat Bulgaristan Nüfusunu Eritti

Dimitar Ganev: Demografik kriz ülkede derin kökler salan karamsarlığın temelinde.

 

Bulgaristan nüfusu son on yılda bir buçuk milyon kişiyle azaldı. Ulusal İstatistik Enstitüsü 2021 yılı sayımına istinaden bu haberi verdi ve ölüm ve doğum oranıyla göç eğilimleri aynı tempoda sürerse, 2030 yılında nüfusun 6.5 milyon kişinin altına düşeceğini uyardı.

“Bulgaristan nüfusu eriyor” uyarısını iletenler arasında sosyolog Dimitar Ganev. “Trend” Ajansı uzamanı olan araştırmacı Bulgaristan Radyosuna yaptığı açıklamada, geçenlerde düzenledikleri kamu oyu yoklamasının sonuçlarını aktardı. Ankete göre, vatandaşların %91’ine düşük gelirler olağanüstü problem teşkil ediyor.

Ganev, “Bulgaristan’da ekonomik göçler ve beyin göçünün temelinde bu etken var” dedi ve şöyle devam etti: “Yıllar içinde bütün anketlerde ülkenin bir numaralı problem olarak düşük maaşları gösterdi. İkinci en büyük sorun sağlık hizmetleri, 3. 4. 5. yerlerde düşük doğum oranı ve yüksek göç düzeyi gibi nüfus sorunları sıralanıyor. 

Vatandaşların büyük kısmı gençlere vergi kolaylığı ve çocuk desteklerini arttırma gibi önlemleri %80’i destekliyor. 

Dimitar Ganev her Bulgaristan hükümetinin önceliğinin seçmenler olduğunu, “onları diğer seçimlerde de seçecek olası seçmen grupları ilgilendiriyor” dedi ve ne yazık ki devlet politikaları çocuklu ailelere destekte sınıfta kaldığını vurguladı. Bu politikalar arka planda kalıyor. 

Nüfusun erimesine yönelik adımlar mutlaka bütçeden daha fazla kaynak ayırma ve mevzuatta iyileşmeler kaydetmekle başlayacaktır.

Ganev, “Anahtar önem taşıyan girişimlerden biri Batı Avrupa, Kuzey Makedonya, Moldova, Ukrayna gibi Bulgar camiası olan ülkelerden iş gücü ithal etmek olacaktır. Burada söz konusu sadece para değil, aynı zamanda bu Bulgarların ve yabancıların ülkemizde yaşaması ve çalışmasını kolaylaştıracak mevzuatın düzenlenmesi gerekecektir.

Bulgaristan’da ülkenin gidişatıyla ilgili büyük bir karamsarlık var. Bunun temelinde nüfus sorunu da başlıca etken. 

Ülkede derin kök salmış karamsarlığın temelinde nüfus sorunu yatıyor. Eğer iş piyasasına giren, üreten daha fazla genç görseydik, bu karamsarlık bu kadar belirgin olmayacaktı. 

Öte yandan karamsarlık da demografik süreçleri tetikliyor. Bu da kesin bir kısırdöngü sarmalında bulunduğumuz anlamına geliyor” diye sözlerine ekledi. 


DİĞER HABERLER