Ebeveynler çocukları için vergi indiriminden yararlanabilecekPerşembe, 26 Kasım 2020

Ebeveynler çocukları için vergi indiriminden yararlanabilecekBulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisi, önümüzdeki yıldan itibaren gelirlerine bakılmaksızın tüm ebeveynlere çocukları için aile yardım ödeneği verilmesi fikrini değiştirdikten sonra bugün Mecliste süren 2021 yılı merkezi yönetim bütçe kanunu tasarısı görüşmeleri kapsamında ebeveynler 2021'den itibaren vergi indiriminden yararlanmalarına karar verildi.

Yeni kanun hükümlerine göre, ebeveynlerden birinin yıllık vergilendirilebilir geliri bir çocuk için 4 500 leva, iki çocuk için 9 000 leva ve üç veya daha fazla çocuk için 13 500 leva azaltılacak.

Gelir vergisi oranı % 10 olduğuna göre bu, ebeveynin ödemesi gereken vergi tutarının bir çocuk için 450 leva, iki çocuk için 900 leva ve üç veya daha fazla çocuk için 1 350 leva azaltılacağı anlamına geliyor. Ebeveynler bu vergi indiriminden bir kereye mahsus olmak üzere yararlanacak.

Ancak önlem, 2021'de gelir vergisi beyannamelerini dikkate aldığı için ebeveynler tarafından 2022'de hissedilecek.

Birleşik Vatanseverler İttifakı Eşbaşkanı İskren Veselinov, "Şimdi bir çocuk için vergi indirimi miktarı sembolik olan sadece 20 leva" dedi.

Üyelerinin her biri için aylık 510 levaya kadar resmi geliri olan çocuklu aileler, eğer ebeveynler çalışırsa veya Milli Gelirler Ajansına (NAP) başka vergilendirilebilir gelir beyan ettiyse, hem çocuk parası alacak hem de vergi indiriminden yararlanacaklar.

Gelecek yıl da aylık çocuk parası sadece düşük gelirli ebeveynlere verilecek. Bu para bir çocuk için 40 leva, iki çocuk için 90 leva, üç çocuk için 135 leva, dört çocuk için 145 leva ve sonraki her çocuk için 20 leva miktarında olacak.


DİĞER HABERLER