Ebeveynler, vergi indiriminden yararlanacakÇarşamba, 30 Kasım 2022

Ebeveynler, vergi indiriminden yararlanacak

Ebeveynler, 2022 yılına ait gelir vergisinde çocuklar ve engelli çocuklar için bir önceki yıla göre daha yüksek oranlarda indirimden yararlanabilecek.

Milli Gelirler Ajansı (NAP) tarafından geri ödenebilecek miktarlar çocuk sayısına bağlı olup, reşit olmayan bir çocuk için yıllık vergi matrahından indirilebilecek tutar 6000 leva, geri alınacak miktar ise 600 levaya kadar,  iki çocuk için yıllık vergi matrahından indirilebilecek tutar 12 000 leva, geri alınacak miktar ise 1200 levaya kadar, üç veya daha fazla çocuk için yıllık vergi matrahından indirilebilecek tutar 18 000 leva, geri alınacak miktar ise 1800 levaya kadardır.

Bir engelli çocuğu büyütmek için bu yılki yardım 12 000 leva tutarında olup geri alınacak miktar 1200 levaya kadardır. Bunlar, kişilerin gelirlerinin geçici olarak vergilendirilmesi halinde indirimlerden yararlanmamaları halinde geri alınabilecek tutarlardır.

Vergi indiriminden yararlanabilmesi için gerçek kişinin (tek tüccar dahil) 2022 yılında yıllık vergilere (genel yıllık vergi matrahı üzerinden alınan vergi veya tek tüccar olarak işletme geliri için yıllık vergi matrahı üzerinden alınan vergi) tabi gelir elde etmiş olması gerekir.

NAP’tan yapılan açıklamada, “Hiçbir geliri olmayan veya örneğin doğum yardımı gibi sadece vergiye tabi olmayan geliri ve ayrıca yalnızca nihai ve/veya patent vergisine tabi geliri olan kişiler bu indirimlerden yararlanamazlar, ancak diğer ebeveyn, koşulları karşıladığı takdirde onlardan yararlanabilir” diye kaydedildi.

Çocuklar ve engelli çocuklar için vergi indiriminden yararlanma şartları, NAP’ın kurumsal web sitesinde ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. İndirimlerin uygulanabilmesi için en önemli şartlardan biri, ebeveynlerin icra edilebilir kamu borçlarının olmamasıdır. NAP, rahatsızlıktan kaçınmak için vergi indiriminden yararlanmadan önce vatandaşlara vergi borçlarını çevrimiçi olarak kişisel bir kimlik koduyla sorgulamalarını tavsiye ediyor.

Yıllık gelir vergisi indiriminden daha önceki yıllarda olduğu gibi iki şekilde yararlanılabilir. Birincisi, 30 Kasım – 31 Aralık 2022 döneminde asıl iş sözleşmesi kapsamında işverene ilgili beyannamenin verilmesiyle olabilir. Bu durumda işveren 2023 Ocak ayı sonuna kadar vergi iadesini yapabilir.

Vergi indiriminden yararlanmak için ikinci fırsat ise 10 Ocak - 2 Mayıs 2023 tarihleri ​​arasında NAP’a yıllık gelir vergisi beyannamesi verildikten sonra vergi dairesi tarafından kontrol edilmesinin ardından 1 ay içinde indirim tutarlarının iade edilmesidir.   

Vergi indirimleri ile ilgili detaylı bilgiye NAP’ın www.nap.bg web sitesinden ve kurumun Facebook sayfasından ulaşılabilir. Ayrıca 0700 18 700 numaraları telefon hattı aranılarak ve infocenter@nra.bg e-posta adresine mesaj gönderilerek de bu konularda NAP Bilgi Merkezi ile danışma yapılabilir.  


DİĞER HABERLER