Edirne Ticaret Borsası'ndan Bulgaristan'a lojistik üs projesiPazartesi, 26 Şubat 2018

Edirne Ticaret Borsası'ndan Bulgaristan'a lojistik üs projesiEdirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk iki günlük Bulgaristan ziyareti sırasında önemli bir çalışmanın alt yapısını oluşturmak üzere bir görüşme gerçekleştirdi.
Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani'yi ziyareti sırasında gündeme gelen konu hakkında açıklama yapan Öztürk Bulgaristan'ın uygun bir noktasında Türkiye'de olduğu gibi lisanslı depoculuk uygulamasının yapılabileceğini ve uygun bir lokasyonda kurulacak depolarla hem Bulgar üretici hem de Türk üreticilerin ürünlerini depolayıp piyasaya kaliteli bir şekilde sürmelerinin sağlanabileceğini kaydetti.

Özelikle Bulgaristan'ın verimli tarım topraklarının önemli tarım ürünlerinin yetiştirilmesi noktasında büyük paya sahip olduğu ve alıcı ülke konusunda yakın olan komşusu Türkiye ile demir yolu ve deniz yolu aracılığı ile ürünlerin depolama merkezlerinden aktarımının daha kolay olduğunu belirten Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk "Türkiye'de lisanslı depoculukta hem üretici hem tüccar hem sanayici ürününün depolayabiliyor. Burada da aynı modeli uygulayabiliriz. Buradaki üreticilerde bu depolarda mallarını depolayabilir, satış işlemini yapabilir. Bu bölgede bu ticareti yapan tüccarlarda yapabilir. Türkiye'den gelip bu ürünlere ilgisi olan sanayicilerimiz tüccarlarda alıp bu depolara koyabilir. Bu depoların şu özelliği çok önemli! Güvenilir olması, malın bir şekilde garantide olması, belirli bir kaliteyle bu ürünlerin depolarda depolanıp kalite problemi yaşamamak noktasında sıhhatli depolama sistemlerinde olması güven sağlayacaktır ve de ihtiyacı bir şekilde görecektir diye düşünüyorum "dedi.

Türkiye'de lisanslı depoculuk ile ilgili olan hızlı bir sürecin işlediğini belirten Öztürk "Türkiye'nin birçok lokasyonu'nda lisanslı depoculuk faaliyetleri başladı, yatırımlar hızlı bir şekilde yapılıyor ve de bunun üst çatısı olarak ta ürün ihtisas borsasına bağlanıp Türkiye genelinde tüm ürünlerin arz edilmesi ve talep edilmesi ile ilgili bir platforma bağlanacak. Tabi Türkiye'nin nüfusu 80-81 milyonları buldu. Şu anda tarımsal üretim anlamında da kendi kendine yetememek gibi bir durum söz konusu oluyor. Bu bağlamda Bulgaristan'da bizim ülkemize yakın önemli üretim ülkelerinden lokasyonlarından birisi"şeklinde konuştu.
Türkiye'ye yakın bir noktada kurulacak büyük depolar sayesinde üreticilerin ürünlerini güvenle teslim edebilecekleri alanlar oluşturulacağını ve buradan Türkiye gibi ihtiyacı olan ülkelere veya başka ülkelere pazara ulaşma anlamında kolaylık sağlayacağını belirten Öztürk "Türkiye'ye yakın bir noktada lojistik maliyeti açısından uygun olabilecek bir tren yolu üzerinde zonda üretim açısından da Türkiye'nin üretim ihtiyacı açısından yoğun üretimlerin yapıldığı bir yerde depoculuk faaliyeti ile ilgili bir depolama tesisi kurulabilir mi? Lisanslı depolamaya benzer bir yapı kurulabilir mi? Bu yapı kurulduğunda bizim Bulgaristan'daki Türk iş adamlarımız bu kurulacak yapının içinde olur mu? Hatta Türkiye'den de bu yapının kurulmasında ortaklık olarak içinde bulunulabilir diye düşündük? Tabi böyle bir depolama tesisinin kurulması ile Türkiye'nin ihtiyacı olan ürünlerin tedariği, özellikle harman döneminde uygun fiyatlıyken tedarikleri yapılarak bu depolarda muhafaza edilip ihtiyaç olduğunda da bu depolardan Türkiye'ye transferleri yapılabilir diye düşündük. Türkiye'ye ihtiyaç yoksa bunu ticari anlamda düşünüpte ama Bulgaristan içinde yada başka ülkelere de satış işlemi yapılabilir diye düşünüyoruz. Bu konuyu sayın Başkonsolosumuza ilettik kendisi de bunla ilgili çalışmalara başlayabileceklerini söyledi "dedi.

Kurulacak alanın nakliye maliyet hesapları göz önünde bulundurularak düşünüldüğünü ve söz konusu tesisin tren yolu üzerinde ve üretimin güçlü olduğu bir bölgede veya limana yakın olan bir alanda olabileceğini ifade ederek "Proje olarak ayakları yere basan bir proje.Bizde Edirne Ticaret Borası olarak bu çalışmaların içinde yer almaya hazırız "şeklinde konuştu.
Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani ise söz konusu projenin çok önemli ve yerinde olduğunu belirterek gerekli araştırmalara başlayacaklarını ifade etti. Başkonsolos Ergani Filibe fuar yönetiminin 2019 yılı için kendilerine bir teklifte bulunduğunu ifade ederek "2019 yılı için Türkiye'yi misafir ülke olarak görmek istediklerini bize belirttiler. Filibe teknik fuarı Temmuz yaz döneminde yapılıyor. Türkiye'yi ana partner olarak düşündüklerini söylediler. İlişkilerde de güzel bir ivme yakaladık "dedi.


DİĞER HABERLER