Eğitim Bakanı'ndan öğretmen yetersizliği uyarısıÇarşamba, 30 Ağustos 2017

Eğitim Bakanı'ndan öğretmen yetersizliği uyarısı  Arbanası şehrinde basına açıklamada bulunan Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vılçev, "Önümüzdeki 5-15 yıl içinde lise eğitimi alanında en büyük oranda öğretmen sıkıntısı yaşanması bekleniyor" diye kaydetti.

Bu yıl matematik, doğa bilimleri, bilişim ve İngilizce öğretmenlerinin en yetersiz sayıda olduğunu ifade eden Vılçev'in ifadelerine göre öğretmen eksikliği ayrı bölgelerde farklıdır. Bakan, "İş bürolarının iş ilanlarına göre yaklaşık 3000 öğretmen aranıyor ve yeni eğitim öğretim yılı başlamadan önce bu pozisyonlar doldurulacak" diye tahmin etti.

Eğitim ve Bilim Bakanlığının, Eylül ayında düzenlenecek forumda ele alınacak sorunun çözümüne yönelik bir strateji hazırladığı anlaşıldı.

Bakan Vılçev'in ifadelerine göre çözüm seçeneklerden biri daha fazla gencin öğretmen eğitimine celbedilmesidir.

Erken emeklilik yaşındaki öğretmenlerin iş yükü düzeyi daha düşük olan pozisyonlara getirilmesine yönelik önlemler içeren bir program hazırlanıyor.

Üçüncü seçenek, farklı bir meslek eğitimi görmüş kişilerin pedagoji eğitimi alması ve eğitim sürecine katılmasıdır.

Eğitim Bakanı, yeni eğitim-öğretim yılı başlamadan önce bölge eğitim müdürlerinin katılımıyla gerçekleşen ulusal çalışma toplantısına katıldı.

Bu toplantıda yeni eğitim-öğretim yılına ilişkin yenilikler ele alındı. Konulardan biri öğrencileri okula döndürecek ekiplerin yürüteceği çalışmalardır. Bakan, ekiplerin 1 Eylül'de çalışmaya başlayacağını ve gerekli olan yerlerde bu yöndeki çalışmaların 15 Eylül'den sonra da devam edeceğini belirtti.

Okula gidilmesiyle ilişkili olan çocuklara yönelik yardımların sayısının artırılması öngörülüyor.

Aile yardım ödeneği yönetmeliği uygulama talimatında yapılan değişiklerle öğretmenler, bu ödeneğin her bir çocuğun somut gereksinimlerine bağlı olarak ödenmesini önerebilecekler.


DİĞER HABERLER