Eğitim programlarında "Osmanlı köleliği dönemi" kavramının kaldırılmasına karşı tepkilerPerşembe, 28 Ocak 2016

Eğitim programlarında Bulgaristan'da yeni eğitim programlarında "Osmanlı köleliği dönemi" kavramı yerine "Bulgarların Osmanlılarla beraber ortak yaşadıkları dönem" ifadelerinin kullanılmasına ırkçı ve milliyetçi çevreler tarafından karşı tepki verildi.

Irkçı Vatansever Cephe koalisyonu temsilcileri bugün Eğitim ve Bilim Bakanı Todor Tanev ile Parlamento'da yaptıkları görüşmede yeni okul eğitim programlarından dolayı Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Banya Kastreva, Eğitim Bakanı Kabine Şefi Müyesser Solak ve Eğitim Programları ve Eğitim İçeriği Müdürü Evgenya Kostadinova'nın görevlerinden istifa etmelerini ısrar ettiler.

Geçen Cuma günü Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından 2., 4. ve 8.sınıflara ilişkin eğitim programı projeleri yayınlandıktan sonra ülkede gerginlik yaşandı. Altıncı sınıflara ilişkin yeni eğitim programında "Osmanlı köleliği" ve "Osmanlı hükümdarlığı" kavramları yerine "Bulgarların Osmanlılarla beraber ortak yaşadıkları dönem", "Osmanlı iktidarı" kavramları yer alıyor ve Hıristiyanlarla Müslümanlar arasında karşılıklı etkileşimden bahsediliyor.

Milliyetçi görüşleriyle tanınan Vatansever Cephe Koalisyonu Eşbaşkanı ve (İç Makedon Devrimci Örgütü) VMRO Genel Başkanı Krasimir Karakaçanov, Kastreva, Solak ve Kostadinova'nın bundan sorumlu olduklarını ve istifa etmeleri gerektiğini ileri sürdüler.

Kostadinov, "Son 20 yılda Bulgaristan tarihine ilişkin olgular ve mantık kasten, bilinçli olarak değiştiriliyor. Bulgaristan memurları, çeşitli vakıflar tarafından finanse edilen programlara katıldıkları için ekonomik çıkarlarından dolayı bunu yapıyorlar" diye iddiada bulundu.

Eğitim ve Bilim Bakanı Todor Tanev, pazartesi siyasi kabine oturumundan sonra yeni eğitim programlarından dolayı Bakanlıkta kadro değişiklikleri yapılacağını açıkladı.


DİĞER HABERLER