Eğitim ve Bilim Bakanlığı, öğretmenlere onaylanan her dijital dersi için 179 leva ödeyecekSalı, 03 Ekim 2023

Eğitim ve Bilim Bakanlığı, öğretmenlere onaylanan her dijital dersi için 179 leva ödeyecek

Eğitim ve Bilim Bakanlığı (MON) , öğretmenlerin geliştirdikleri ve onaylanıp Dijital Sırt Çantası web sitesi üzerinden genel kullanıma sunulacak her e-ders için 179 leva ücret alacakları duyurusunu yaptı. Şimdiye kadar ödenen ücret 160 leva idi.

Bu durum, MON ile bölge eğitim müdürlüklerinde çalışan uzmanlar arasında 2014-2020 dönemine ilişkin Akıllı Büyüme İçin Bilim ve Eğitim Operasyonel Programınca uygulanan "Yarınlar için Eğitim" projesi kapsamında kurulan Dijital Sırt Çantası web sitesine ilişkin bir çalışma toplantısında netleşti.

An itibariyle tek ücretsiz e-öğrenme platformunun inşasına ilişkin neredeyse tüm faaliyetler tamamlanmıştır. Ancak onun ek içerikle (çevrimiçi dersler, alıştırmalar, öğretmenler tarafından oluşturulan ve paylaşılan testler) "doldurulması" gerekiyor. Dijital Sırt Çantası’nda şu ana kadar öğretmenler tarafından geliştirilen ve genel kullanım için onaylanan 250'ye yakın e-ders bulunmaktadır.

Çoğu, birinci sınıftan dördüncü sınıfa kadar ilkokul aşamasına yöneliktir. Ancak ortaokul ve lise düzeyleri için de bu tür eğitim içeriklerinin daha geniş hacimde üretilmesi gerekmektedir. Bu nedenle bu tür içerikler üreten öğretmenlerin maaşları da artıyor.

Dersleri geliştirirken öğretmenler, platformda halihazırda mevcut olan çok sayıda elektronik kaynağı (resimler, etkileşimli sunumlar, animasyonlar, 3 boyutlu modeller, video klipler vb.) kullanma fırsatına sahiptir. Bundan başka o dönemde öğretmenler tarafından kullanılan ve Covid-19 salgını sırasında oluşturulan derslerin de doğrulanması bekleniyor. Herhangi bir öğretmen, oluşturduğu ders sayısında herhangi bir sınırlama olmaksızın dijital bir ders geliştirebilir ve bunu ulusal düzeyde MON’un onayına sunabilir.


DİĞER HABERLER