Ehliyet sınav testlerinin Arapça da olması istendiPerşembe, 22 Mart 2018

Ehliyet sınav testlerinin Arapça da olması istendi Ehliyet sınav sorularının, Arapça da basılması için yasal değişiklikler talep edildi.

Meclis Ulaştırma Komisyonu oturumunda ülkemizde Arapça konuşan yabancıların çıkarlarını savunan Nidal Algafari, "Bulgaristan'da Arapça konuşan yaklaşık 18 000 kişi var, çoğu da bir sürücü ehliyeti sınavından geçebilmek için Bulgarcayı yeterince iyi bilmiyor" diye izah etti.

Nidal Algafari, Bulgaristan'daki mültecilerin çoğunun, Bulgaristan'da tanınmayan Suriye ve Lübnan'da alınan sürücü belgelerine sahip olduklarını savundu. Bu nedenle başvuru sahiplerinin Bulgarca veya İngilizce olarak sınava girmeleri gerekmektedir. Mevcut düzenleme böyledir. Algafari, bu konuda ABD, Almanya, Kanada gibi ülkeleri örnek gösterdi.

Algafari, bunun yasayı ihlal etmeyeceğine veya ulusal güvenliği tehlikeye atmayacağına işaret etti. Arap Dili'ni bilen yabancıların Arapça olarak sınava girmeleri tezinin lehine başka bir argüman, onların uluslararası şoför arayan şirketler için emek kaynağı olmaları olasılığıdır. Oturumda ehliyet sınav sorularının tercümesi için ödeme yapan fast food zinciri Aladdin Gıdaları'nın sahibi Aladdin Harfan da hazır bulundu.

Ehliyetlerinin tanınması için yabancıların Arapça olarak ehliyet sınavına girmeleri teklifi sadece Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Milletvekili Georgi Svilenski tarafından desteklendi. Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Yurttaşlar (GERB) Milletvekili İvan Vılkov gazetecilere böyle bir fikre kesinlikle karşı olduğunu söyledi.

Ulaştırma Bakan Yardımcısı Angel Popov, teklifin görüşüldüğü oturumun kapalı yapılmasını istedi.


DİĞER HABERLER