Ekmek fiyatlarında artış bekleniyorPazartesi, 12 Temmuz 2021

Ekmek fiyatlarında artış bekleniyor

Ulusal Fırıncılar ve Tatlıcılar Birliği Başkanı Mariana Kukuşeva, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Fırıncılar, bu yılki tahıl hasadının 6 milyon tonu geçeceğini tahmin ediyor. Ancak iyimser veriler ülkemizde ekmek fiyatlarının düşmesine neden olmayacak, tam aksine elektrik fiyatlarındaki artış nedeniyle ekmek fiyatları yükselmeye devam edecek” diye bildirdi.

Kukuşeva’nın ifadesine göre, Güney Bulgaristan'da hasat neredeyse bitmek üzere ve tahıl üreticileri tahılın kalitesini iyi, verimi ise son derece iyi olarak tanımlıyor.

Hasat beklentilerinin yüksek olduğu Dobruca’da ise hasadın 12 Temmuz'da başlaması bekleniyor. Ancak Kukuşeva'nın ifadesine göre, Bulgar işletmeleri Avrupa'da en pahalı elektriği kullandığından dolayı ekmeğin fiyatı yeniden artacak.

Kukuşeva, “Ekmeğin fiyatı piyasada belirleniyor. Ulusal veya Avrupa Birliği (AB) destekli programlar kapsamında kesinlikle hiçbir sübvansiyon almıyoruz. Herhangi bir istihdamı destekleyici önlemin veya Covid-19 ile ilgili önlemlerin kapsamında değiliz. Bu nedenle her üreticinin belirlediği fiyat diğerlerinkinden tamamen farklı bir seviyede ve Bulgaristan'ın her şehrinde ekmek fiyatları farklıdır” dedi. Dernek Başkanının ifadesine göre, dünyanın hiçbir yerinde Bulgaristan'daki kadar ucuz ekmek yok.

Ülkemizdeki mağazalarda perakende un fiyatları kilogram başına 1,19 ile 1,49 leva arasında değişmektedir. Devlet Ticaret Borsaları ve Piyasaları Komisyonunun bültenine göre, geçen hafta beyaz un tip 500'nin kilogram fiyatı, ülkenin bazı bölgelerinde kuraklık nedeniyle daha düşük rekolte elde edileceği tahmin edildiği geçen yılın aynı dönemine göre ortalama olarak kilogram başına 1,04 veya 0,08 daha pahalıydı.


DİĞER HABERLER