Ekonomi Bakanlığı, sanayi bölgelerinin oluşturulmasını kolaylaştıracak kanun tasarısı hazırlıyorÇarşamba, 27 Şubat 2019

Ekonomi Bakanlığı, sanayi bölgelerinin oluşturulmasını kolaylaştıracak kanun tasarısı hazırlıyorEkonomi Bakanı Emil Karanikolov bugün Meclis Genel Kurulunda milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Bakan," Ekonomi Bakanlığı, sanayi bölgelerinin oluşturulmasını kolaylaştırmak için yasal değişiklikler yapılmasına yönelik teklifler sunacak" diye bildirdi.

Bu kanun teklifleri, Savunma Bakanlığı'na ait eski kışla arazileri ile ilgili olacak, bu araziler yatırımcı aramak için belediyelere devredilecek.

Şimdiki kanun, bu tür arazilerin yalnızca büyük yatırım yapan ve çok sayıda istihdam yaratan A sınıfı yatırımcılara satılmasına izin veriyor.

Bakan, "Bu durum sorun yaratıyor. Çünkü araziler çok büyük ve satın almak isteyen yatırımcılar yok, bu taşınmazları belediye şirketlerine devretme imkanına sahip olmadıkları için belediye başkanları arazilerin tamamını satma fırsatını değerlendirmek zorunda kalıyorlar" dedi.

Karanikolov, "Bu araziler bu sebepten dolayı boş duruyor. Ben bu arazilerin kime olursa olsun satılmasına imkan sunulsun demiyorum, ama onlara yalnızca tek bir işlevi yerine getirmek, yani yatırımcı celbetmek için sanayi bölgeleri oluşturulması amacıyla belediye şirketleri kurulmasına izin verilmesini öneriyorum" diye belirtti.

Karanikolov ayrıca, 2018'e yapılan doğrudan yabancı yatırımların bir önceki yıla göre yüzde 10'dan fazla arttığını ve 1, 532 milyar avroya ulaştığını açıkladı.

Bakan, ikili eğitim modelinin daha aktif bir şekilde uygulanması çağrısında bulunarak okullarda girişimcilik bölümü açılmasını önerdi.


DİĞER HABERLER