Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı'nda döngüsel ekonomiye geçiş tartışıldıCuma, 12 Mayıs 2023

Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı'nda döngüsel ekonomiye geçiş tartışıldı

Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı'nda yapılan bir toplantıda döngüsel ekonomiye geçiş ele alındı. Toplantıya bilim camiası, Başbakanlık, Çevre ve Su Bakanlığı ile Yenilik ve Büyüme Bakanlığı temsilcileri katıldılar. Toplantıya Ekonomi ve Sanayi Bakan Yardımcısı Yanko Topalov ev sahipliği yaptı.

Bakan Yardımcısı, “Bu sürecin uygulanması, uzun vadeli sürdürülebilirliğin oluşturulmasına yardımcı olacaktır” diye kaydetti. Topalov, bilim çevrelerinin doğrusal ekonomiden döngüsel ekonomiye sorunsuz bir şekilde geçiş sürecine katılımının kilit önemde olduğunu ekledi.

Toplantının katılımcıları, şirketlerin kendi işlerine katma değer sağlayacak bu alana yatırım yapma ihtiyacının yanı sıra yeşil ekonomiye geçişle ilgili konularda farkındalığı artırmanın çok önemli olduğunu belirttiler. Toplantıda ayrıca bu iş fikirlerinin hayata geçmesi için düşünmez tarzı değişikliğinin şart olduğu yorumlandı.

Bakan Yardımcısı, “Doğrusal ekonomiden döngüsel ekonomiye geçiş, ekonomik düzende önemli bir değişikliktir” dedi ve bu değişikliğin, ürün tasarımı, malzeme akışlarının hareketi, iş fikirlerini teşvik etmek için doğru teşviklerin ve yasal yapıların oluşturulmasına kadar tüm üretim döngüsünü kapsaması gerektiğine dikkat çekti.

Toplantıda hükümet tarafından kabul edilen 2022-2027 Bulgaristan Cumhuriyeti Döngüsel Ekonomiye Geçiş Stratejisi ve buna yönelik eylem planı ele alındı. Bilim camiasının kurumsal düzeyde karar alma süreçlerine dahil edilmesinin ve deneyimlerinin doğrusal ekonomiden döngüsel ekonomiye geçiş sürecinde uygulanmasının son derece önemli olduğu belirtildi.


DİĞER HABERLER