Emekliler, düşük ücretlerden dolayı devleti mahkemeye vermekle tehdit ediyorSalı, 18 Nisan 2017

Emekliler, düşük ücretlerden dolayı devleti mahkemeye vermekle tehdit ediyor Bulgaristan Emekliler Derneği, yaşlıların onurlu bir yaşam sürme hakkının yerine getirilmemesi için Bulgaristan'ı Strasburg'da bulunan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne vermekle tehdit ediyor. Derneğin böyle bir açıklama yapmasının nedeni yeni kurulacak hükümetin yönetim programında bu yıl asgari emekli maaşın 200 levaya yükseltilmesinin yanı sıra 2010 yılından önce emekli olan kişilerin maaşlarının her hangi bir süre belirtilmeden güncellenmesi yapılması öngörülmesidir.

Dernek, emekli maaşı güncellenmesinin her yıl yapılmasını, devletin ise sağlık hizmetlerinin emeklilere ücretsiz veya sembolik fiyata sunulmasına yönelik karar almasını ısrar ediyor.

Bulgaristan Emekliler Derneği, sabrın tükendiği için yaşlıların aldığı emekli ücretlerin artırılmasına yönelik protestolar dahi her türlü yasal girişime hazır olduğunu açıkladı. Derneği temsilen Dimitır Kisimov, bundan sonraki adımın onurlu yaşam hakkı için uluslararası mahkemeye başvurmak olacağını kaydetti.

Derneğin üyelerinden Dr. Dimitır Ninov, "Emeklilerin üç temel talebi var-birinci, her yıl 2010 yılından önce emekli olanların maaşları önceki 1 veya 2 yıla ilişkin ortalama sigorta gelirine göre güncellensin. İkinci talep, diş tedavisi dahi 65 yaş üstü kişilere yönelik sağlık hizmetlerinin ücretsiz veya kısmet ücretli olmasıdır" diye izah etti. Dr. Ninov, emeklilerin büyük bir kısmının dişlerinin bozuk olduğunu veya dişleri olmadığını ve düşük emekli maaşlarından dolayı normal bir şekilde yemek yiyebilmeleri için diş protezleri veya çene implantı satın alamadıklarına dikkat çekti.

Üçüncü temel talep, 1999 yılından önce Emekli Maaşları Kanunu doğrultusunda emekli olanlarla ilgilidir. O zaman emekli maaşı, 20 yıl sigortalık süresi şartına uyulduğu halde üzerinden sigorta primi kesintisi yapılan brut gelir tutarının yüzde 55'i oranında hesaplanırdı. Dernekten yapılan açıklamada Sosyal Güvenlik Kanunu'nun kabul edilmesiyle emekli maaşların tutarının iki misli düşürüldüğü iddia ediliyor ve soruna çözüm bulunması ısrar ediliyor.

Ulusal Sigorta Enstitüsü'nün (NSİ) verilerine göre Bulgaristan'da emekli vatandaşların yüzde 68'i yoksulluk sınırının altında bir gelirle yaşam sürüyor.


DİĞER HABERLER