Emekliler, zamlı emekli maaşlarını 7 Ocak’ta alacakPazartesi, 13 Eylül 2021

Emekliler, zamlı emekli maaşlarını 7 Ocak’ta alacak

Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) Genel Sekreteri ve Ulusal Sosyal Güvenlik Enstitüsü (NOİ) Denetleme Kurulu Üyesi Asya Goneva BNR'ye verdiği demeçte, “Emekliler, ocak ayı itibariyle emekli maaşı hesaplama formülünde her hizmet yılı katsayısının yüzde 1,2'den yüzde 1,35'e yükseltilmiş olarak hesaplanmış bir miktarda emekli maaşı alacaklar. Meclis, bu yeni miktarların 25 Aralık 2021'de yürürlüğe girmesini onaylamasından dolayı ocak ayında emekliler yeni formüle göre hesaplanan altı takvim günü için ek bir miktar alacak” dedi.

Emekli maaşı miktarındaki değişikliklerin yürürlüğe girmesi için milletvekilleri tarafından 25 Aralık olarak seçilen tarih ile ilgili Goneva, onun için garip olduğunu kabul etti.

Goneva, “25 Aralık ile ilgili bu hikaye bana çok garip geliyor, hatta komik bile diyebilirim, çünkü hiçbir şekilde sigorta döneminin yeni katkı katsayısı üzerinden yeniden hesaplamanın 1 Ocak'tan itibaren geçerli olacak şekilde yazılsaydı bir sonraki kabinenin, bir sonraki bütçe yasasında bunu dikkate almayacağı anlamına geldiği sonucu çıkmıyor, çünkü bu ancak birisi bu kuralı yürürlükten kaldırırsa gerçekleşebilir” dedi.

Goneva, Meclis tarafından emekli maaşlarına ilişkin alınan kararların, yeni katsayı ile hesaplanacak 2 milyon 200 binin üzerinde emekli maaşı söz konusu olduğundan dolayı NOİ’deki sosyal güvenlik uzmanlarının gece gündüz çalışması anlamına geldiğini belirtti.

KNSN Genel Sekreteri, “NOİ’deki mesai arkadaşlarımın, 7 Ocak'ta tüm emeklilerin zamlı maaş miktarlarını aralık ayından beş gün için zam tutarıyla birlikte alabilmelerini sağlayacak şekilde çalışması gerekiyor” diye açıklık getirdi.


DİĞER HABERLER