Emeklilere Yılbaşı İkramiyesi VerilecekPerşembe, 17 Kasım 2022

Emeklilere Yılbaşı İkramiyesi Verilecek

Maliye Bakanı Rositsa Velkova, geçici kabine toplantısının ardından Başbakanlıkta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Geçici hükümet bu yıl da Noel Yortusu ve Yılbaşı kutlamaları dolayısıyla Bulgaristan’daki tüm emeklilere 70 leva tutarında ikramiye verilmesi için 142 milyon levalık gerekli finansmanı sağladı” diye bildirdi.

Bakan, “Ülkemizde enflasyon ilk kez tersine dönüyor ve bu yılın eylül ayında  %18,7'den 1,1 puan azalarak ekim ayında %17,6'ya geriledi. Beklenen yavaşlama, Maliye Bakanlığı'nın makroekonomik tahminleriyle uyumludur. Bunun nedeni, geçici hükümetin kasıtlı olarak üzerinde çalıştığı gaz, petrol vb. enerji taşıyıcılarının fiyatlarındaki düşüştür” diye kaydetti.

Başbakan Yardımcısı ve Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Lazar Lazarov, “Nüfusun gelirlerini artırmaya yönelik tutarlı politikasının bir parçası olarak, geçici hükümet bugün, aralık ayında her emekliye bir defaya mahsus ikramiye ödenmesine izin veren devlet sosyal güvenlik sistemi bütçesine ek bir kaynak sağlanmasına ilişkin sıra dışı tedbiri kabul etti. Aralık ayı emekli maaşı ile birlikte ödenecek ikramiye, 2 034 000 emeklinin gelirlerini doğrudan etkileyecek” dedi.

Başbakan Yardımcısı, Maliye Bakanı ile birlikte sendikalar asgari ücretin 2023'teki gelişimine ilişkin görüşmelerin başlatılacağını sözlerine ekledi. Lazarov, görüşmenin hafta sonunda gerçekleşmesi beklendiğini söyledi.


DİĞER HABERLER