Emeklilik dolandırıcılığını azaltmak için elektronik işçi çalışma kartı uygulamasına geçilmesi önerildiSalı, 29 Eylül 2020

Emeklilik dolandırıcılığını azaltmak için elektronik işçi çalışma kartı uygulamasına geçilmesi önerildiİş dünyası, işçi çalışma kartının yerini alacak elektronik işçi çalışma kartı oluşturulmasında ısrar ediyor. Konu, Bulgaristan İktisat Odası'nın (BSK) Hukuk ve İnternet Vakfı ve Bulgaristan İstihdam Konfederasyonu temsilcileriyle yaptığı bir toplantıda tartışıldı.

Amaç, işçi çalışma kartının kaybolması, zayi olması veya damga ve imzaların olmaması durumunda çalışanlar için olumsuz sonuçlarının en aza indirilmesinin yanı sıra kontrolü artırmak ve emeklilik dolandırıcılığını azaltmak.

BSK, elektronik işçi çalışma kartı uygulamasının, girilen kart bilgilerine gerçek zamanlı olarak erişim sağlayacağını belirtti.

Bu şekilde İş Kanunu'nun 62.maddesinin 5.fıkrası gereğince işçiye veya görevliye bildirim sunma, prime esas kazanç tutarlarını ve sigorta prim gün sayısını gösteren belgelerin gerekmeyeceği kaydedildi.

Son birkaç ayda BSK ekipleri, BSK üyesi olan Bulgaristan İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği ile birlikte kağıttan elektronik işçi çalışma kartı uygulamasına geçiş teklifinin güncellenmesi için ortak çalışmaya başladı.

Elektronik işçi çalışma kartı uygulamasına geçiş yapmadan önce, paket önerisi ile önerilecek bir dizi düzenlemede değişikliğe ihtiyaç var. Genel konsept ve önerilerle ilgili kaydedilen ilerleme özetlenecek ve Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na sunulacak.


DİĞER HABERLER