Emeklilik yaşı arttıCuma, 06 Ocak 2023

Emeklilik yaşı arttı

2023'ün başından itibaren emeklilik için gerekli olan yaş ve hizmet süresi artıyor. Yaş kadınlarda 2 ay, erkeklerde ise 1 ay artmaktadır.

Emekli aylığına hak kazanabilmek için kadınların halihazırda 62 yaşında olması ve 36 yıl 4 aylık sigortalı hizmet süresi olması gerekir. Erkeklerin ise emekli maaşı alabilmeleri için 64,5 yaşında olup 39 yıl 4 aylık sigortalı hizmet süresi olması gerekiyor.

2037'de üçüncü emek kategorisinde çalışan kadın ve erkeklerin aynı yaşta, yani 65 yaşında emekli olmaları hedefleniyor. Bunun için hizmet süresinin kadınlar için 37, erkekler için 40 yıl olması gerekmektedir.

Yeterli prim gün sayısı olmayan kişilerin emekli maaşı alabilmesi için en az 15 yıl sigortalı olarak çalışmış olması gerekmektedir. Bunun için 67 yaşında olmaları gerekmektedir.

Gerekli prim gün sayısına ulaşıldığında normal emeklilik yaşına ulaşmadan bir yıl öncesine kadar erken emeklilik hakkı devam eder. Bu hakkı, 36 yıl 4 aylık hizmet süresi olan 61 yaş üstü bayanlar, 39 yıl 4 aylık hizmet süresi olan 63, 6 yaşında olan erkekler kullanabilmektedir.

Ancak onlar, biraz daha düşük bir emekli maaşı alacaklar. Onların maaşları, toplam emeklilik yaşının altında kaldıkları her ay için yüzde %0,4 daha düşük olacak. 

Emekli maaşı için eksik prim gün satın alma ücreti yeni yıldan itibaren yaklaşık 14 leva arttı. Bir aylık prim tutarı 154,44 levaya yükseldi. Nedeni ise 1 Nisan'dan itibaren sigorta primlerini kendileri ödeyenlerin asgari aylık sigorta gelirinin 780 levaya yükselmesidir. Satın alınabilecek prim günlerinin tutarı, bu tutarın %19,8'idir.

Bir yıllık prim tutarı artık 1853,28 levaya, tam 5 yıllık prim tutarı (satın alınabilecek maksimum eksik hizmet süresi) ise 9266,4 leva olacak.

Prim günü satın alma, giderek yaygınlaşan bir uygulama oldu, çünkü emeklilik yaşındaki birçok insan çalışma hayatlarında işsizlik dönemleri geçirmiştir. Prim günü, hem genç işçiler hem de emeklilik yaşına ulaşmış olanlar tarafından herhangi bir zamanda satın alınabilir. Ancak satın alınan prim gün sayısı emekli aylığının hesaplanmasında kullanılmaz.


DİĞER HABERLER