Emniyet yollara yeni radarlar koyuyorÇarşamba, 28 Şubat 2018

Emniyet yollara yeni radarlar koyuyorTrafik Daire Başkanlığı, ülke yollarına kurulacak "sabit radar" olarak bilinen yeni 20 adet trafik elektronik denetleme sistemi cihazı satın alacak. Böylece onların sayısı neredeyse ikiye katlanacak. Mevcut radarlar 23'tür ve yerleri sürekli değişiyor. Yeni alınacak cihazlarla radarlar Bulgaristan'daki tüm ana arterleri kapsayacak.

Karayolu Güvenliğinden Sorumlu Devlet-Kamu Danışma Komitesi'nin pazartesi gerçekleştirdiği oturumunda alınan karara göre hız rejimlerini kontrol etmek için 20 adet sabit video kameralı radar sistemi satın alınması tartışıldı. Bir cihazın fiyatı 120 bin leva olacak. Kamu alımlarının toplam değeri yaklaşık olarak 2,4 milyon leva olacaktır. Buna ek olarak her biri 65 bin levaya mal olacak 28 adet seyyar radar cihazı alınması onaylandı. Onların toplam fiyatı 1, 820 milyon leva olacak.

Trafik Daire Başkanlığı, ayrıca toplam fiyatı 1 236 milyon leva olacak gaz kromotografı ile donatılmış olacak. Bu cihazlar, arabaların dışarı attığı egzoz gaz miktarını ölçecek. Egzoz gaz sınırını aşan dumanı tüten otomobiller trafikten durdurulacak. Trafik Polisi tarafından alınacak yeni teknik ekipmanlar arasında sabit alkol test cihazları veya yüksek hassas dijital alkol test cihazları bulunuyor. Onlar, sürücüler tarafından tüketilen alkol veya uyuşturucu miktarını daha doğru göstereceklerdir. Buna ek olarak cihazdan elde edilen veriler, mahkemede de geçerli bir delil olacaktır.

En son yapılan değişikliklere göre eğer bir sürücü bir sabit alkol test cihazı veya saha testi ile yapılan bir kontrolü reddederse, cihazın okumalarını kabul etmiyorsa, polis tarafından yapılan test zayıf veya geçersiz veya denetleyicinin fiziksel durumu gerçekleştirilmesine izin vermiyorsa, alkol kontrolü bir yüksek hassas dijital alkol test cihazı veya kimyasal test ile yapılacaktır.

Narkotik maddeler veya bunların benzerleri için kontrol, kimyasal ve toksikolojik inceleme ile yapılacaktır. Yalnızca teknik araç, kanunun hapis cezası öngördüğü kandaki alkol miktarının 1,2' den fazla olduğunu tespit ettiğinde veya sabit alkol test cihazı ile kontrol yapılmasını reddettiğinde trafik polisi inceleme yapılması için sağlık kuruluşuna gittiğinde sürücüye eşlik etmelidir. Uyuşturucu veya benzeri maddeler tespit edildiğinde aynı prosedür uygulanmaktadır.

Trafik polislerinin mutlaka bir trafik kazası meydana gelen yeri ziyaret ettiklerinde onların sürücülere alkol testi yapmaları gerekecektir. Kazada yer alan diğer yolcular da gerekirse kontrol edilebilir. Uyuşturucu testleri, trafik polislerinin takdirine göre yapılacaktır. Yani, daha önce olduğu gibi - üniformalıların takdirine bırakılacak. Anlaşıldığı üzere yeni yönetmelik, yüksek hassas dijital alkol test cihazlarının kullanımını yasalaştırıyor. Yeni 100 cihazın satın alınması İçişleri Bakanlığı'na 2 milyon levaya mal olacak.


DİĞER HABERLER