Enerji Kriz Masası, 1 Ekim itibariyle doğal gaz garantisi olmadığına dair uyardıPazartesi, 22 Ağustos 2022

Enerji Kriz Masası, 1 Ekim itibariyle doğal gaz garantisi olmadığına dair uyardı

Başbakanlık Enerji Kriz Masası toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Ekonomi Politikalarından Sorumlu Geçici Başbakan Yardımcısı ve Geçici Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Hristo Aleksiev, “Enerji Kriz Masası yaklaşık üç haftadır aktif olarak çalışıyor. Birikmiş sorunlar gerçekten çoktur. Başlangıçta gerçek adımlara ve kararlara geçebilmemiz için kriz masasının bilgi toplaması gerekiyordu. İlk olarak Yunanistan ile doğal gaz bağlantısının tamamlanması  konusunda çalışmalara başladık. Ne yazık ki, aslında hiçbir şey yapılmayan çok zaman kaybedilmiştir. Ama sorun artık çözüldü” diye kaydetti.

Aleksiev, “İkinci konu, Bulgargaz Şirketinin mali istikrara kavuşturulması - temin etmek istediğimiz doğal gaz nereden olursa olsun, bu miktarların ödenmesi ve avans verilmesi gerekiyor. Şu andan itibaren bir sonraki adım olarak iyi ve uygun fiyatlarla yeterli miktarda gaz sağlamak için çalışmamız gerekiyor. Gaz, eylül ayı için temin edilmişken ekim ayı ve sonrası için ise temin edilmiş değildir” diye belirtti. Başbakan Yardımcısının ifadesine göre, amaç, tüketiciler için uygun fiyatlı gaz sağlamaktır.

Enerji Bakanı Rosen Hristov, gaz miktarlarının eylül ayı için kısmen güvence altına alındığını ve ekim için yetersiz olduğunu, bu nedenle geçici hükümetin, ülkedeki enflasyonu yükselten fiyatlar yerine miktarlara odaklanmak için acil bir eylem planı üzerinde çalıştığını açıkladı. Bakan, Bulgargaz Şirketinin bütçe açığının yüz milyonlarca leva olup, kar elde etmesine rağmen gaz tedariki için ödeme yapabilmesi için kesinlikle normal ticari faaliyetlerde bulunamadığını söyledi.

Hristov, “Bulgargaz"ın diğer sorunları arasında en büyüğü olan Toplofikatsia-Sofya Şirketine olan borcu da yer alıyor” diye belirtti.

Bakan, “Gaz, her ne fiyata olursa olsun bol bol var, ancak fiyatlar öyle ki işletmeler kapanacak. Şu anda odak noktamız, en iyi fiyatla düzenli teslimatlar yapılmasıdır. Yunanistan ile ara bağlantı boru hattını  manuel kontrole aldık. Cuma günü müteahhitten belge sağlama ve inşaatı tamamlama taahhütlerini içeren doğrusal bir çalışma planı aldık” dedi.

Hristov, boru hattının 1 Ekim’de devreye alınabileceği yönünde güvence verildiğini tekrar yineledi.

Bakan, gaz teminine gelince, Bulgaristan'ın ABD’den 7 sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) kargo gemisini ithal etmesine ilişkin teklifle ilgili olarak 1 LNG kargo gemisinin ithal etmeyi kabul ettiğini hatırlatarak, asıl sorunun boş bir slot olmaması olduğunu açıkladı.

Bulgaristan Sanayi Sermayesi Derneği (AİKB) Yönetim Kurulu Başkanı Vasil Velev, megavatsaat başına 200 levanın kabul edilebilir bir fiyat olduğunu ve tıpkı haneler için megavatsaat başına 120 levanın üzerinde bir fiyat için tazminat talep edileceği gibi megavatsaat başına 250 levanın ise tazminat talep edilmesi gereken sınır olduğunu belirtti. Velev, “Ancak bu Gazprom Şirketi ile yapılan sözleşmenin yeniden etkinleştirilmesi koşuluyla gerçekleşecek” dedi.

AİKB Başkanı, “Fiyat açısından Gazprom ile doğal gaz tedarik sözleşmesine alternatifimiz yok” diye ifade etti.


DİĞER HABERLER