Epidemiolog Markov: Bir yılda 20 bine yakın kişi, tamamen önlenebilir bir hastalıktan öldüPerşembe, 22 Temmuz 2021

Epidemiolog Markov: Bir yılda 20 bine yakın kişi, tamamen önlenebilir bir hastalıktan öldü

NOVA TV’nin “Merhaba Bulgaristan” programına konuk olan epidemiolog Petır Markov, Sağlık Bakanlığı Başmüfettiş Doç. Dr. Angel Kunçev’in ülkemizde sağlık çalışanlarının yeni tip koronavirüse (COVİD-19) karşı aşılanmasının zorunlu olması önerisiyle ilgili şunları kaydetti: “Sağlık çalışanlarının aşılanmasına duyulan ihtiyaç onların mesleklerinden kaynaklanıyor. Onlar hasta insanlarla çalışırlar ve koronavirüse karşı korunmazlarsa hastaları için risk oluştururlar”.

Markov, zorunlu aşılama taraftarı olmadığını da ekliyor.

Uzman, “Tam aksine, onları ikna etmeye çalışmalıyız. İnsanlar kendileri karar vermeli. Şimdi insanların halka açık yerlere erişimini kısıtlayan önlemler alınırsa, bu kapatma gibi bir şey olur. Tartışmanın konusu biraz değişti. Tartışma, aşı olan ve başkaları için risk oluşturmayan kişiler için kısıtlamaların gevşetilmesi ile ilgilidir”  diye ekledi.

Epidemiolog, “Hayatta yaptığımız her şey bir risk taşır. Halk sağlığı için yüksek risk vardır. Ülkemizde son bir yılda yaklaşık 20 bin kişi, tamamen önlenebilir bir hastalıktan öldü” dedi.

Markov’un ifadesine göre, koronavirüste yeni dalga artık başladı.

Uzman, “Vaka sayısında sürekli bir artış var. Yeni dalga bir gerçek ve vakalar artıyor. Vakalarda önemli artış sonbahardan önce gelecek” dedi.

Markov, “Enfeksiyonu önlemenin en ucuz ve en etkili yolu aşıdır” diye ekledi.

Ayrıca çocuklarda enfeksiyona karşı aşılama ihtiyacı ile ilgili de yorum yapan uzman, “Çocuklarda Covid-19’un şiddetli klinik seyir riski daha düşüktür. Çocuklara aşı yapılırsa onlar enfeksiyonu risk altındaki kişilerin çok daha azına bulaştıracaklar. Bu nedenle, çocuklarda aşılama tavsiye edilir” diye belirtti.  


DİĞER HABERLER