Eski KEVR Başkanı İvanov, yeni bir başkan seçilinceye kadar görevine devam edecekPerşembe, 28 Temmuz 2022

Eski KEVR Başkanı İvanov, yeni bir başkan seçilinceye kadar görevine devam edecek

Meclis Genel Kurulunda alınan karara göre, eski Elektrik ve Su Düzenleme Komisyonu (KEVR) Başkanı İvan İvanov, KEVR’in yeni Başkanı göreve başlayana kadar başkan olarak görev yapmaya devam edecek.

Yaklaşık iki hafta önce şimdiki KEVR Başkanı Stanislav Todorov'un şubat ayında Başkanlık seçilmesine ilişkin karar, mahkeme tarafından Anayasa’ya aykırı ilan edildi.

Eski Başkan İvanov’un yeni bir başkan seçilinceye kadar görevine devam etmesi önerisi, 132 lehte, 2 aleyhte ve 8 çekimser oya karşı 132 lehte oyla desteklendi. GERB-SDS İttifakı, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), Böyle Bir Halk Var (İTN) Meclis grupları ve Değişime Devam (PP) partisi milletvekillerinin yarısı leyhte oy kulandılar. PP milletvekillerinin yarısı, BSP İttifakı, Demokratik Bulgaristan Birliği İttifakı, Vızrajdane partisi milletvekilleri ve bağımsız milletvekilleri oylamaya katılmadılar.

BSP İttifakı üçüncü hükümet kurma yetkisini iade ettiği için mevcut Mecliste yeni bir KEVR Başkanı seçimi prosedürü aşamalarını tamamlamak için zaman yok.

Cumhurbaşkanı Radev’in Meclisi feshetmesi, yeni KEVR Başkanının ise sonbaharda yeni seçilecek Meclis tarafından seçilmesi bekleniyor.


DİĞER HABERLER