Eski Tarım Bakanı Naydenov Hakkında SoruşturmaÇarşamba, 27 Mart 2013

Eski Tarım Bakanı Naydenov Hakkında Soruşturmaİstifa eden Boyko Borisov hükümetinde Tarım Bakanı olan Miroslav Naydenov hakkında soruşturma açıldığı belirtildi.

Cumhuriyet Başsavcısı Sotir Tsatsarov'un girişimi üzerine savcılığa çağrılan Naydenov, bakan olarak yetki aşımı ve rüşvet talep etmekle suçlandı.

Naydenov'un 10 bin leva (5 bin avro) kefalet karşılığı serbest bırakıldığı bildirildi.

Suç duyurusu, 4 yıl önce Devlet Milli Güvenlik Servisi (DANS) tarafından verilmiş, ancak gerekli soruşturma yapılamamıştı. Ülkenin en büyük siyasi partilerinden olan Bulgaristan Sosyalist Partisi'nin (BSP), Cumhuriyet Başsavcısı Sotir Tsatsarov'a yeniden başvurarak suç duyurusunda bulunması üzerine Naydenov ile ilgili soruşturmanın yenilendiği bildirildi.

Hazırlanan iddianame üç ayrı suçlamadan oluşuyor. İlk suçlamaya göre Naydenov 2010 yılında bakan olarak yetkisini aşarak, bir şirkete ihale kazandırmaya çalıştı.

Diğer suçlamaya göre Naydenov, bakanlığına bağlı Tarım Fonu'nun eski Müdürü Svetoslav Simeonov'a 100 bin avro rüşvet teklif etti. Rüşvet karşılığı Simeonov'dan iki şirkete, yüklü miktarda KDV iadesinin yapılmasını talep etti.

Üçüncü suçlamaya göre bakan, DANS'ın Tarım Bakanlığı'ndaki yolsuzlukları soruşturmasını sabote etmeye çalıştı.

Naydenov, hakkında yapılan soruşturmaların BSP'nin siyasi girişimlerinin bir sonucu olduğunu öne sürdü.


DİĞER HABERLER