EVN Şirketi, tüccar olarak serbest elektrik piyasasına katılacakSalı, 28 Temmuz 2020

EVN Şirketi, tüccar olarak serbest elektrik piyasasına katılacakEVN Elektrik Dağıtım Şirketi Basın Sözcüsü Petır Kostadinov, "EVN, tüccar olarak serbest elektrik piyasasına katılacak ve mevcut müşterileri otomatik olarak abonesi olmaya devam edebilecek. Şu anda ülkede elektrik piyasasına katılan 80 şirket var, ancak sadece 25 tanesi aktif. 2007 yılından beri mevcut olan serbest elektrik piyasası büyük tüketicileri kapsamakta. Tüketiciler, birkaç aşamadan geçti, devlet tarafından düzenlenen piyasada sadece küçük firma olan müşteriler kaldı. 1 Ekim 2020'den itibaren onlar da serbest piyasaya katılacak. EVN Elektrik Dağıtım Şirketi'nin faaliyet gösterdiği Güneydoğu Bulgaristan'da firma olan tüketici sayısı yaklaşık 100 000. Bu yıl 1 Ekim'den itibaren onlar, son yıllarda olduğu gibi düzenlenen piyasaya geri dönemeyecek" diye bildirdi.

Kostadinov, EVN abonesi olmaya devam eden müşterilere elektriğin 1 Ekim'den itibaren piyasa fiyatlarında sağlanacağını vurguladı. Temmuz 2021'e kadar geçiş dönemi uygulanması planlanıyor. Tüccar seçmeyen firma olan aboneler, Elektrik ve Su Düzenleme Komisyonunun (KEVR) metodolojisine göre hesaplanan fiyatlarda elektrik tedarik eden son aşamadadaki tedarikçi tarafından tedarik hizmeti görecek.

Serbest piyasanın genişlemesi tüketicilere yönelik yeni talepler doğuruyor. Düzenlenen piyasanın ev aboneleri faturalarını zamanında ödemeleri gerekir. Şirket olan abonelere yönelik talepler ise serbest elektrik piyasasının özellikleri, prosedürler ve katılımcılar hakkında bilgilenme; müzakereler ve sözleşme imzalama; değişikliklerin spesifik ekonomik faaliyet üzerindeki etkisinin analizi; faturaların zamanında ödenmesi.

Çoğu serbest piyasa operatörünün 6 aydan 1 yıla kadar süreli sözleşme teklif ettiğine dikkat çeken Kostadinov, "Onlar müşterileri cazip tekliflerle ikna etmeye çalışıyor. Tüketiciler, fatura ücretinin tedarik edilen elektriğin fiyatı ve katma değer vergisi (KDV) ve özel tüketim vergisi ücretleri ve "yeşil enerji" maliyeti olmak üzere iki bölüm içerdiğini bilmeli. Genelde müşteriler, tedarik edilen elektrik enerjisi fiyatına ilişkin avantajlarla ikna edilir, ancak diğer maliyetler aşırı şekilde şişirilir. Müşteriler nihai fiyatın ne kadar olduğunu sormalı" diye tavsiyede bulundu.

EVN müşterilerini kolaylaştırmak için nakit ödeme işlemi yapılan kasa hizmetlerini sürdürecek.


DİĞER HABERLER