"EZAN VEREN MUEZZİNİ SUSTURACAK KİMSE YOK MU!"Perşembe, 14 Ekim 2010

Pazarcık'ta ezan sesinin susturulması için imza toplanmaya başladı

"Ezan veren müezzini susturacak kimse yok mu! Her sabah beşte uyanıyoruz." Pazarcık kentinin "İztok" semtinde oturan bir bayan vatandaş, haber yayını yapan bir internet sitesine, kızgınlık belirten bu ifadeyi kullandı.

Semt sakinleri, yakınlarındaki camiden her gün yükselen çirkin gürültüye(!) karşı tepkilerini göstermek için imza kampanyası başlattıkları açıklanmakta.

Bazı vatandaşlar, "Biz Romanlara ve onların dinine karşı değiliz, ama sabahleyin erkenden gün ağarmadan önce minareden gelen ezan sesiyle uyanmak güzel değil, insanın dayanması çok zor" diye açıklama yaptılar.

İmza kampanyasını başlatan şikayetçi kişiler, camide üç vakit namaz kılındığını, sabahleyin erkenden saat beşte, öğlen bir civarı ve öğleden sonra beş civarı ezan sesini yükseldiğini söylüyorlar. Aynı şekilde minaredeki hoparlörlerin konutların pencerelerine doğru dönük olduklarını, müezzinin sesinin de bütün Pazarcığa yankılandığını belirtiyorlar.

Yapılan şikayetler üzere "Bitki Koruma ve Kamu Sağlığı Bölge Kontrol Müfettişliğinin "(RİOKOZ) yapmış olduğu caminin hoparlörlerinden çıkan ses ölçümleri sonunda, sesin normları aşmadığı tespit edilmiş.

İmza kampanyası İnisiyatif Komitesi Başkanı Temenujka İvanova," semt sakinlerinin Romanlardan geleneklerine aykırı davranmalarına istemediklerini, sadece belediyenin kararnamelerine uymalarını istedikleri" açıklamasını yaptı.

Komitenin açıklamasında,"Eğer Pacarcık'taki Roman vatandaşlar dini gereçlerini yerine getirmek istiyorlarsa, toplumla bütünleşmeleri gerektiğini ve toplumun hayat sürmesi için belirlenen kurallara ve yönetmeliklere uymaları gerektiği" ifadeleri de kullanıldı.DİĞER HABERLER