Filibe Başkonsolosluğu, 100. Yıl Cumhuriyet Konseri ve “Objektifimizden Türkiye” Adlı Fotoğraf Sergisi DüzenliyorCuma, 08 Aralık 2023

Filibe Başkonsolosluğu, 100. Yıl Cumhuriyet Konseri ve “Objektifimizden Türkiye” Adlı Fotoğraf Sergisi Düzenliyor

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı münasebetiyle Filibe Başkonsolosluğu tarafından, sanata ve sanatçıya değer veren Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü’nün daveti ve ev sahipliğinde, BULTİŞAD’ın (Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odası) destekleriyle düzenlenen 100. Yıl Cumhuriyet Konseri ve “Objektifimizden Türkiye” Fotoğraf Sergisi, 12 Aralık 2023 Saat: 18:30’da Filibe (Plovdiv) şehrindeki Boris Hristov Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Orkestra şefi Ahmet Hamdi Zafer yönetimindeki Trakya Üniversitesi Balkan Senfoni Orkestrası, solistler Miço Dimitrov ve Alper Ünlütürk’ün seslendirdiği parçalarla izleyenlere muhteşem bir müzik ziyafeti yaşatacaklar. 

Uluslararası FIAP unvanlı fotoğraf sanatçıları olan karı-koca; Film-San Vakfı Başkan Yardımcısı Neslihan Akça, AFIAP (Artiste FIAP) ve İstanbul Anadolu Adliyesi Cumhuriyet Savcısı Semih Akça, EFIAP (p/Excellence FIAP Platinum), Balkan göçmeni ailelerin çocukları olarak Ata topraklarında anlamlı bir sergi açıyor.

Türkiye’nin doğal ve tarihi güzelliklerini yansıtan fotoğraflardan oluşan “Objektifimizden Türkiye” adlı sergiye ve 100. Yıl Cumhuriyet Konseri ’ne tüm sanatseverler davetlidir. 

--------------

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BALKAN SENFONİ ORKESTRASI

2006 yılında Trakya Üniversitesi bünyesinde Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı yüksek lisans, sanatta yeterlilik ve öğretim üyelerinin katılımıyla kurulmuştur. Orkestranın genel müzik direktörlüğünü ve daimi şefliğini, Prof. Ahmet Hamdi Zafer yürütmektedir. Kurulduğu tarihten bugüne kadar başta Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illeri olmak üzere İstanbul da dahil bir çok ilde konserler vermiştir. Trakya Üniversitesi Balkan Senfoni Orkestrası Balkanlar’da da bir çok etkinliğe imza atmıştır. Bulgaristan’ın Filibe, Kırcaali, Şumnu, Razgrad şehirlerimde ve Romanya’nın Köstence Şehrinde konserler vermiştir. Ayrıca orkestra Trakya bölgesinin ilk ve tek senfoni orkestrası olma özelliğini taşımaktadır. Trakya Üniversitesi Balkan Senfoni Orkestrası ile konser veren solistler şunlardır: Cihat Aşkın,Bülent Evcil,Rahşan Apay, Orçun Civelek,Elif Tarakçı,Beste Tıknaz Modiri,Laçin Modiri,Orçun orçunsel,Sevil Ulucan,Gökhan Aybulus,Ahmet Hamdi Zafer,Musa Eren İşkodralı,Yıldız İbrahimova, Teodossi Spassov (kaval), Angel Stankov(keman), Bojidar Noev (piyano), Anatoli Kraslev (viyolonsel),Georgi Spassov (Flüt) Spyros Gikontis(keman),Tefik Rodos (Bas)

********************

Ahmet Hamdı ZAFER ( Orkestra Şefi ve Genel Sanat Yönetmeni)

Edirne'de doğan Ahmet Hamdi Zafer keman eğitimine 1991 yılında Trakya Üniversitesi bünyesinde açılan Devlet Konservatuvarı'nda Prof. Nuri İyicil ile başladı. Daha sonra Prof. Dr. Erol Tarkum, Prof. Arif Manaflı, Prof. Çiğdem İyicil, Prof. Cihat Aşkın ve Doç. Zühra Mansurova ile çalışmalarına devam etti. İlk resitalini 1995 yılında Türkan Sabancı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdi ve 1996 yılında Bulgaristan'da solo olarak Nedilka Simyonova keman festivaline katılmaya hak kazandı. Aynı yıl içerisinde ayrıca AkSanat Kültür Merkezi'nde başarılı bir dinletinin ardından VI. Uluslararası Panço Vladigerov keman yarışmasına katıldı. 2001 yılında lisans bölümünden başarı ile mezun oldu ve Doç. Zühra Masurova'nın Yüksek Lisans Programı'na kabul edildi. Bu süreç içerisinde İstanbul Cemal Reşit Rey Sonfoni Orkestrası'nda orkestra sanatçısı olarak çalışmaya başlamasının yanı sıra katıldığı çeşitli ustalık sınıfları sayesinde de Prof. Sergei Kravcenko ve Maxim Vangerov, Angel Stankov gibi dünyaca ünlü müzisyenlere icracılığını sunma fırsatı buldu. 2003 yılında İstanbul Barok Festivali'nde opera sanatçısı Linn Thomas Çağlar ile solo resital verdi. 2004 yılında aynı festivale tekrar solist olarak çağrıldığı gibi Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ve Adana Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası'na da konuk sanatçı olarak davet edildi. Orkestracılık kariyeri boyunca Emre Aracı, Rengim Gökmen, Cem Mansur, Hakan Şensoy, Tadeusz Strugala, Alexander Rahbari, Park Sung-Wan, James Galway, John Axelrod, Shlomo Mıntz, Rossen Gergov, Alan Broadbent, Sarah Brıghtman, Gheorghe Zamfir, İonescu Galati gibi dünyaca ünlü solist ve orkestra şefleri ile birlikte çalıştı 2005 yılında Yüksek Lisans Programı'nı başarı ile bitiren sanatçı aynı yıl içerisinde Sanatta Yeterlik Programı'na kabul edilmesinin yanı sıra İstanbul Dolmabahçe Sarayı'nda Amerikalı Viola Degamba icracısı Gary Berlind ile birlikte başarılı bir resital verdi. Prof. Cihat Aşkın tarafından organize edilen CAKA projesi kapsamında da genç yetenekler ile birlikte önemli çalışmalar yaptı ve 2007 yılında Sanatta Yeterlik Programı'ndan başarılı bir şekilde mezun oldu. Yardımcı Doçent olarak Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'na atandı ve daha sonra 2013 yılında Doçent unvanı almaya hak kazandı. 2013 yılından bu yana Yunanistan'ın tanınmış kemancılarından Spyrous Gıkontıs ile birçok önemli konserler verdi.Sanatçı Ağustos 2016 yılından bu yana Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nın Müdürlüğü ve Müzik Anasanat Dalı Başkanlığı görevini sürdürmesinin yanı sıra Balkan Senfoni Orkestrası'nın da şefliği ve genel sanat yönetmenliğini yapmaktadır.2018 yılında Profesör ünvanı alan Sanatçı ayrıca yurt içi ve yurt dışı solo, oda müziği ve orkestra konserlerine de halen devam etmektedir.

******************

Bariton

ALPER ÜNLÜTÜRK

1996 yılında İzmir’de doğan Alper Ünlütürk, 2010 yılında İzmir, Kemalpaşa-Ümran Baradan Güzel Sanatlar Lisesi müzik bölümünde eğitimine başladı. 2014 yılında Yaşar Üniversitesi yetenek sınavını birincilikle kazanarak tam burslu olarak okula kabul edilen Alper, burada İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçıları Aytül Büyüksaraç Levent Gündüz ve Anrietta İosifova ile profesyonel eğitiminin yanısıra bir çok yerli ve yabancı şan eğitmeninin masterclasslarına katıldı.

2018 yılında beş yıllık lisans eğitimini dört yılda tamamlayarak bölüm ikincisi olarak mezun olan sanatçı, Plovdiv-Müzik, Dans ve Güzel Sanatlar Akademisi’nde yüksek lisans eğitimine başladı. Eğitimi boyunca Akademik Opera Tiyatrosu bünyesinde çok sayıda temsilde sahne alan sanatçı, Fazıl Say’ın İlk Şarkılar Albümü’nün Bulgaristan ilk seslendirilişini gerçekleştirerek 2020 yılında prof. Toni Shekerdjzieva-Novak’ın şans sınıfından mezun oldu.

Aynı yıl Plovdiv Devlet Opera ve Balesi’nin açmış olduğu sınavı kazanarak koro sanatçısı olarak kabul edilen Alper, yeteneği ve teknik kabiliyeti ile dikkatleri çekerek kısa sürede solo ve yardımcı roller almaya başladı. 2022 yılında Bulgaristan devletinin açtığı akademik burs sınavını kazanarak devlet bursu ile doktora eğitimine başlayan sanatçı 2020 yılından bu yana sürdürdüğü akademik kariyerine de yeni bir basamak atlatmış oldu.

2023 yılı şubat ayında Plovdiv Devlet Operası’nın gerçekleştirdiği Donizetti’nin Aşk İksiri operasında Belcore rolü ile ilk baş rolünü gerçekleştiren sanatçı şu an Plovdiv Devlet Operası bünyesinde kadrolu solist sanatçı olarak profesyonel opera kariyerini sürdürmekte, aynı zamanda Plovdiv-Müzik, Dans ve Güzel Sanatlar Akademisi’nde en genç Asistan-Öğretim Görevlisi olarak akademik kariyerine devam etmekte ve kendi şan sınıfı ile genç yetenekler yetiştirmektedir.

*************************

SEMİH AKÇA

Tekirdağ 1960 doğumlu olup, İstanbul Hukuk Fakültesi mezunudur. Adalet Başmüfettişliği, Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı görevlerinde de bulunmuş. Halen İstanbul Anadolu Adliyesinde Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapmaktadır.

Lise çağlarında başladığı fotoğraf faaliyetlerini; Tekirdağ Tefod ve Tefsad, Konya Sille Sanat Sarayı, İstanbul Anafod dernekleri bünyesinde sürdürmektedir.

Türkiye’de birçok karma sergiye katılmış olup, İstanbul Anadolu Adliyesinde halen kişisel sergisi devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100 yılı kutlamaları çerçevesinde; Japonya Tokyo Türk Büyükelçiliğinin düzenlediği sergide, bu sergide de yer alan ‘’Yamaç paraşütü- Fethiye ‘’ isimli fotoğrafı, seçilen 100 fotoğraf arasında yer almakta, bu sergi halen Tokyo, Sappora, Nagoya, Osaka ve Hiroşima şehirlerinde dönüşümlü olarak devam etmektedir.

Dünya Fotoğraf Federasyonunun  ( The International Fedaration of Photographic Art ) düzenlediği  yarışmalar neticesinde ; 2015 yılında başlamak üzere birer yıl ara ile sırasıyla, Artist FIAP, Excellence FIAP,  Excellence FIAP Bronze, Excellence FIAP Silver, Excellence FIAP Gold  ve  2020 yılında da Excellence FIAP Platinum ünvanlarını almış olup, bu süreçte 52 farklı ülkede ,318 farklı fotoğraf ile 1077 sergileme (acceptance), 34 Mansiyon, 1 Bronz madalya, 5 Gümüş madalya, 2nd Malinik Digital Circuit 2015 Zagubica- Serbia,  3nd Danube Digital Circuit 2017 Serbia, KORYKUS 2017 International Photography Exhibition Türkiye, IV Intercontinental  Circuit de Fotografia 2019 Cuba  fotoğraf yarışmalarında 4 Altın Madalya almış olup,  IV Intercontinental  Circuit de Fotografia 2019 Cuba  salonunda en iyi fotoğrafçı onuru ile ödüllendirilmiştir.

Film Sanayii ve tüm sanatçıları güçlendirme vakfı yönetim kurulu üyeliğini de sürdürmekte olup, fotoğraf tutkusu fotoğraf sanatçısı eşi Neslihan Akça ile birlikte yaşam biçimi olarak devam etmektedir.

***********************

NESLİHAN AKÇA

İstanbul’da yaşamaktadır. 1969 Eskişehir doğumludur. Aslen Tekirdağlıdır. Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi Endüstri İlişkileri, Anadolu Üniversitesi Kameramanlık ve Fotoğrafçılık bölümlerini okumuştur. Kurum ve kuruluşlara yurtiçi ve yurtdışı Kültür Sanat Festivalleri, organizasyonları, sergi küratörlükleri düzenlemektedir. Fotoğrafa çocuk yaşta babasıyla yaptığı çalışmalarla küçük yaşta ki fotoğraf tutkusunu ileri ki yaşlarına taşımıştır.

İstanbul Beyoğlu’nda Aznavur Sanat Sergi Salonu işletmesinin sahibiydi.

Ulusal ve Uluslararası birçok fotoğraf ödülleri, madalyaları bulunmaktadır. Kişisel sergiler açmıştır. Karma sergilere katılımları bulunmaktadır. Dernek ve kurumlarda Fotoğraf Slayt sunumları yapmaktadır. AFIAP (Artiste FIAP) unvanına sahiptir.

İFSAK, FOTOTOGEN, TEFSAD, SİLLE SANAT SARAYI derneği üyesidir. FİLM-SAN Vakfı (Film Sanayii ve Tüm Sanatçıları Güçlendirme Vakfı) Kurucu Şeref üyesi ve başkan yardımcısıdır.

Fotoğraf çekmeyi hayatı keşfetmek anı (zamanı) durdurmak olarak görmektedir.

Çeşitli dergilerde köşe yazarlığı yapmıştır, edebi dergilerde şiirleri yayımlanmaktadır. Kadınların her alandaki başarılarıyla gurur duymaktadır. Eşi Semih Akça ile fotoğraf tutkuları yaşam şekli haline gelmiştir. 

Açtığı Kişisel Sergiler;

2010 -Ziraat Bankası Tünel Sanat Galerisi "Renkler ve Kesitler"

2010 - Aznavur Sanat Merkezi Sergi Salonu – “Pavli’de Hayat “

2011 - Londra’da LEMONART – “Çocuktular, Kadındılar” 

2018 - Fethiye Kültür Merkezi "Kadın Yüzlerinden Hayatlar"

Ödüller ve Karma Sergiler; (Bazıları)

*LIMELIGHT Dijital Salon - 2021 INDIA - HİNDİSTAN

1 Jüri Özel Madalyası, 1 Mansiyon ve 7 Sergileme

*PMP INTERNATIONAL CIRCUIT 2021-

(Rahmetli) isimli fotoğraf FIAP GOLD (Altın) MADALYA-

(Düet) isimli fotoğrafım FIP RIBBON, MANSİYON

*SSS 2. Ulusal Fotoğraf Yarışması ''Bütün Çocuklar Güzeldir'' 1 SSS Mansiyon

*8.FIAP Photomeeting Astruias İSPANYA TFSF 20. Yıl Fotoğraf Sergisinde 30 başarılı fotoğrafçı arasına girmiştir.

*TFSF iş birliği ile T.C. TOKYO Büyükelçiliğinin düzenlediği, 2023 yılı “100. Yılında Türkiye” Türkiye’den seçilen 100 fotoğrafçı arasına girmiştir. Fotoğraf Sergisi Japonya’nın Tokyo, Sapporo, Nagoya, Osaka ve Hiroşima kentlerinde açılan sergilerde “Çay evi” adlı fotoğrafı yer almaktadır. Sergide bulunan fotoğraflarımdandır.

*Sırbistan'dan Branislav Brkic, Slovenya Fotoğraf Topluluğu Sille Sanat Sarayı 5. Kadın Üyeler fotoğraf sergisi

*FIAP World Cup for Clubs* Kulüpler Dünya Kupası 16 th 2021 ve 17.th 2022 yıllarında fotoğrafları derece almıştır.

*12.düzenlenen Bursafotofest Uluslararası Fotoğraf Festivali 2022, KÖKLER temalı sergi.

*Uluslararası 4. "İbrahim Zaman", “SUNERGY” dostluk yarışması derce almıştır “Köprüler Kategorisinde”

*Arbella 11. Uluslararası Fotoğraf Yarışması, derece almıştır.

*MONTE INTERNATIONAL PHOTO CIRCUIT 2021- 7 Farklı Fotoğrafıyla, 19 sergileme

*Anadolu Hayat Emeklilik (AHE) “Kadın Gözüyle Hayattan Kareler ‘21” Ulusal Fotoğraf Yarışması 3yıl üst üste derece almıştır.

*Dünya Kadınlar Günü" Women's day Special Edition Dünya kadın fotoğrafçıları ile birlikte Ortak dergi çalışmasına katılmıştır.

*X-Hall Sanal Sergi Salonu Dijital Sergi- İskeçe'nin Renkleri

*2020 Sille Sanat Sarayı – İbrahim Zaman international Photo Contest – fotoğrafı seçilmiştir.

*Türkiye Fotoğraf Federasyonu, TFSF'nin düzenlediği 97. Yıl Cumhuriyet Prestij Sergisine fotoğrafı seçilmiştir. 2020

*Sille Sanat Sarayı 10. Yıl İspanya Sergisi, *8. Uluslararası Keşan Festivali Ulusal Fotoğraf Yarışması 2. cilik ödülü 3 sergileme, T.C. Ziraat Bankası Kültür Sanat Eserleri Arşivine 1 fotoğrafı alınmıştır   *İstanbul Büyükşehir Belediyesi- İFSAK “Cumhuriyet Coşkusu” sergisi

* Başakşehir Belediyesi ‘‘Bir Başka Şehir’’ fotoğraf yarışması 4.lük ve Belediye Özel Ödülü, 4 adet fotoğrafı da sergileme almıştır.

Düzenlediği Festival ve Sergiler (bazıları)

2014- 2015- yıllarında Uluslararası İbradı Alternatif Turizm, Çalıştay, Kültür ve Sanat Festivalinin koordinatörlüğünü yapmıştır.  (ARTOROS)

2016-Filmsan Vakfı, Narissa Sanat (Neslihan Akça) ve Darülaceze iş birliğiyle Darülaceze Başkanlığı Kültür Merkezi’nde “Sevgini Al Gel” Sevgililer Günü etkinliği ve Fotoğraf sergisi

2017- "Genç Sanatçıların Kültür Sanat Alanındaki İstihdam Politikalarına Bakış Açısı Zirvesi· Avrupa Birliği Projesi yürütücülüğü.

Edirne Adalet Kasrı “İbadethaneler” Karma Fotoğraf Sergisi, küratörlük

ŞiirAtak – bir şair, bir müzisyen kültür sanat buluşmaları. Beyoğlu Kitap imza günleri

Darülaceze'de ”8 Mart Dünya Kadınlar Günü” Başarılı Kadınlar Ödül töreni organizasyonu ve koordinatörlüğünü yapmıştır.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER