Filibe bölgesinde kuş gribi salgını saptandıCumartesi, 22 Eylül 2018

Filibe bölgesinde kuş gribi salgını saptandıBulgaristan Gıda Güvenliği Ajansı'ndan yapılan açıklamada Filibe'nin Trilistnik köyünde ilk kez kuş gribi salgını saptandığı bildirildi. Bulgaristan Gıda Güvenliği Ajansı Filibe Bölge Müdürü Kamen Yankov,"Kuş gribi salgını 43 000 yumurtlayan tavuğu etkilemiştir" diye bildirdi.

Kurum, bu aşamada etkilenen kişi olmadığını ve tüketiciler için tehlike olmadığını bildirdi. İnfluenza virüsü ayakta geçirilen hafif bir solunum yolu hastalığına neden olabilir. Çiftliklerdeki kontamine tozun solunması veya enfekte kuşlar ile doğrudan temas halinde olabilecek enfeksiyonlar meydana gelebilir.

Hastalık bir laboratuvar test raporu ile doğrulandı. Hastalığın kontrol edilmesi ve ortadan kaldırılması amacıyla, yürürlükteki mevzuata uygun olarak tüm önlemler uygulandı. Etkilenen çiftlikte tutulan tüm kuşların insancıl bir şekilde öldürme ve yok etme işlemleri gerçekleştirildi, ardından temizlik ve dezenfeksiyon yapılacaktır. 3 km'lik güvenlik bölgesi belirlendi ve kuş gribi ocağının 10 km'lik çevresi de gözetleniyor.

Bu güvenlik bölgesi ve gözetim altındaki bölgeden kuşların ve onlardan elde edilen ürünlerin başka yere taşınması yasaklandı. Her iki alanda da evcil, vahşi ve diğer kümes hayvanlarının ve üreme yumurtalarının pazarlanması ve hareketinin yanı sıra yedek av hayvanlarının yenilenmesi için kuşların yer değiştirmesi de yasaktır. Koruma bölgesinde bulunan diğer köylerde kuşların günlük klinik muayeneleri yapılıyor. Kuş çiftliklerinde ve ayrıca yabani kuş popülasyonunun yoğunlaştığı su havzalarında denetim ve biyogüvenlik önlemleri artırıldı.


DİĞER HABERLER