Filibe İstinaf Mahkemesi, "Radikal İslam" davasının oturumunu ertelediSalı, 27 Ocak 2015

Filibe İstinaf Mahkemesi, Plovdiv (Filibe) İstinaf Mahkemesi, Pazarcık İl Mahkemesi'nin mahkum ettiği sözde radikal İslam uygulamakla suçlanan 13 imama karşı davanın oturumunu erteledi. Buna sebep olarak bazı imamların avukatlarının şikayet dilekçelerini 26 Ocak'ta sundukları için İstinaf Mahkemesi Savcılığı temsilcisinin onlarla tanışma imkanı olmadığı bildirildi. Davanın hakimlerine 13 imamın avukatları yazılı kanıtlar ortaya koydular ve dava ile ilgili yeni şahitlerin dinlenmesini talep ettiler. Onların arasında merkezi Suudi Arabistan'da bulunan İslam Vakfı'nın üst düzeyde temsilcileri de bulunuyor.

Mahkumlardan bugün mahkemeye Ahmet Musa Ahmet gelmedi. Onu avukatı temsil etti. Avukatı Ahmet'in İslam dinini vaaz etme hakkına sahip olduğuna dair 2003 yılından imam hatip diploması gösterdi. Hakimlere kanıt olarak Başmüftülüğün mührünü taşıyan Ahmet Musa'nın vaiz görevine ilişkin bir kart da gösterildi.

Avukatlar dava dosyasında yer alan Arapça metinlerin yeni çevirisinin yapılmasını da talep ettiler. Onlar çevirileri yapan bilirkişi Aleksander Şunin'in yetki sahibi olmadığını ve doğru dürüst çeviri yapmadığını ileri sürdüler.

Hakimler, İstinaf Mahkemesi Savcılığı temsilcilerinin yargılananların savunma makamları tarafından sunulan yazılı kanıtlar ve taleplerle tanışmak için 7 gün süre verdiler. İstinaf Mahkemesi, kapalı oturumda sunulan kanıtlar ve taleplerin geçerliliği konusunda kararını bildirecek.

Mart ayında Pazarcık İl Mahkemesi, demokrasi karşıtı ideoloji vaaz etmek gerekçesiyle 13 imamdan birisine hapis, ikisine şartlı tahliye ve onuna da para cezası vermişti.


DİĞER HABERLER