Filibe'de Trakya Bulgar - Türk İş Forumu düzenlendi (Video)Çarşamba, 28 Eylül 2016

Filibe'de Trakya Bulgar - Türk İş Forumu düzenlendi (Video)72. Filibe Uluslararası Teknik Fuarı'nın bu yılki organizasyonu çerçevesinde buğun (28 Eylül 2016) Uluslararası Filibe Fuarı Kongre Merkezinin "Bulgaria" salonunda Trakya Bulgar - Türk İş Forumu düzenlendi.

Trakya Kalkınma Ajansı, Türkiye'den Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odaları ile Borsaların katıldığı forum, Bulgar - Türk Ticaret ve Sanayi Odası - BULTİŞAD (Bulgaristan) ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (Türkiye) işbirliğinde ve Filibe Ticaret Ataşeliği desteğiyle gerçekleşti.

Forum, selamlama konuşmalarının ve sunumların yer aldığı ilk bölümün ardından Türk ve Bulgar firmalarının bir araya geldiği ikili iş görüşmeleriyle nihayetlendi.

İş forumunun açılış ve selamlama konuşmalarını BULTİŞAD Müdürü Ventsislav Venkov - moderatör, Filibe Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi Barış Yeniçeri, Filibe Başkonsolosluğu Başkonsolos Vekili Birey Yılmazsoy, BULTİŞAD Başkanı Fikret İnce, BULTİŞAD Başkan Yardımcısı ve DTİK Bulgaristan Masası Başkanı Edis Emre, Trakya Bölgesi İş Adamları Heyeti Adına - Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Ziya Çetıntaş yaptılar.


Filibe Başkonsolosluğu Başkonsolos Vekili Birey Yılmazsoy yapmış olduğu açılış konuşmasında, tüm iş dünyası temsilcilerini ve katılımcıları selamlayarak İş forumunun hayırlara vesile olmasını diledi. Birey Yılmazsoy, "Türkiye'deki çatı kuruluşlarımızın, Trakya Kalkınma Ajansı'nın, Kırklareli, Edirne, Tekirdağ, Bursa Ticaret ve Sanayi Odaları ve Borsalarının işbirliğiyle ve Ticaret Ataşemizin desteğiyle bu etkinlikleri düzenlerken amacımız öncelikle sizlerin beklentilerini ve görüşlerinizi almaktır. Sizlerin önceliklerini öğrenmek ki, bu çerçevede verebileceğimiz hizmeti nasıl düzenleyebiliriz ve spesifik çözümler üretebiliriz, bizler esasen bu tür etkinliklerdeki amacımız odur" dedi.

Başkonsolos Vekili Yılmazsoy, T.C. Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe'nin saygı ve selamlarını iletti. Yılmazsoy, "Önümüzdeki dönemde de, inşallah Türkiye'deki kuruluşlarımızın bu sefer de olduğu gibi desteğiyle, Bulgaristan'daki BULTİŞAD ve BULTİŞ gibi kuruluşlarımızın önemli katkılarıyla ve bizlerin de elimizden geldiği kadarıyla verebileceği destekle daha geniş kapsamlı yeni etkinliklerde, farklı temalı ve konseptli etkinliklerde bir araya gelmek üzere sizlerle görüşmekten memnuniyet duyacağız. Bu vesileyle iki noktaya dikkat çekmek istiyorum. Öncelikle burada bir Başkonsolosunuz ve Ticari Ataşenizin olduğunu unutmayınız. Özellikle Bulgaristan'a yeni gelen ve yatırım yapmak isteyen firmalarımız konusunda bunu dile getirmek istiyorum. Zira son dönemde 2008 krizi tabi Avrupa'yı, Türkiye'yi tüm dünyayı olduğu gibi Bulgaristan'ı da etkiledi, ikili ticaret ve yatırımlarda etkileri oldu. Bunun etkilerini hissettik, ancak son dönemde tekrar yatırımcılarımızdan özellikle bölgemize ciddi bir ilgi olduğunu görüyoruz. Bölgenin Türkiye ile Bulgaristan arasında lojistik anlamda sunduğu avantaj nedeniyle Bulgaristan'ın genel olarak Avrupa pazarına ulaşmada büyük imkanlar ve avantajlar sebebiyle son dönemde Bulgaristan'a yatırım yapma konusunda iş adamlarından daha çok ilgi görüyoruz. Bu ortamda özellikle yatırımcılardan isteğim, yatırımınızı gerçekleştirirken iş alanlarınızı kurarken lütfen bizleri de öncelikle burada ziyaret edin, Ticaret Ataşeliğimize mutlaka uğrayın, burada sizlere hangi konularda yardımcı olabileceğimiz hakkında kapsamlı bilgi alın ve buradaki kuracağınız her türlü iş bağlantısı konusunda prosedürlerden sektörel bazda talep edeceğiniz bilgilere kadar bilgi ve yönlendirme alınız. Bir diğer nokta ise Bulgaristan'daki iş dünyası temsilcilerinin ve kuruluşlarının da mutlaka Bulgaristan'a yönelik ticaret olsun, yatırım olsun lütfen bu kuruluşlarımızın da yönlendirmesine ve bilgilendirmesine başvurunuz. Bundan sonrası için de Türkiye ile Bulgaristan, iki ülkede bulunan iş dünyasının çatı kuruluşlarıyla da sıkı işbirliği içerisinde olmanızı, sizlerin işlerinizin başarıyla sonuçlanmasını sizlerden rica ediyorum" diye ifade etti.


Daha sonra Filibe Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliğinin, BULTİŞAD Müdür Ventsislav Venkov'un, Bulgaristan Yatırım Ajansı Müdür Yardımcısı Macide Ahmedova'nın ve Bursa TSO Komite Başkan Yardımcısı Cemal Tuna'nın yapmış oldukları geniş kapsamlı sunumlarda, Bulgaristan'daki iş ve yatırım ortamı, ekonomik görünümü, ikili ekonomik ilişkilerinin mevcut durumu hakkında bilgiler verildi. Bunların ötesinde Türkiye-Bulgaristan ikili ilişkilerinin ilerlemesinde ve gelişiminde ne yapılması konusunda tartışıldı. Son olarak Trakya Bulgar - Türk İş Forumu'na katılan iş dünyası ve çatı kuruluşlarının temsilcileriyle ikili görüşmeler yapıldı ve forumun sonunda verimli sonuçlar çıktı.

Açılış ve takdimAçılış konuşmalarıAçılış konuşmalarıDİĞER HABERLER