Filiz Hüsmenova, Avrupa Parlamentosu'nda Türkçe öğretmenlerini ağırladıCuma, 23 Mart 2018

Filiz Hüsmenova, Avrupa Parlamentosu'nda Türkçe öğretmenlerini ağırladıHak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) Avrupa Parlamentosu (AP) Avrupa Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Grubu Üyesi Milletvekili Filiz Hüsmenova, Avrupa Parlamentosu'nda ülkenin her yerinden gelen 25 Türkçe öğretmeni ve eğitimcisini karşıladı. Onlar, 20-22 Mart 2018 tarihlerinde Belçika'nın başkenti Brüksel'de ziyarette bulundular. Grubun yöneticisi, 2005-2009 döneminde eski Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Mukaddes Nalbant'tı.

Konuklar Hüsmenova ile ana dilinin okullarda öğrenilmesinde karşılaştıkları sorunlar ve bunların üstesinden gelmenin yolları üzerine derinlemesine bir sohbet etiller. HÖH Başkan Yardımcısı Filiz Hüsmenova, son 25 yılda ana dilini okuyan öğrenci sayısının önemli oranda azalmasının olumsuz eğilimi konusundaki kaygısını dile getirdi. 1992-1993 yıllarında ülkemizde Türkçe okuyan öğrencilerin sayısı 114 bin iken bugün bu sayı 6 000'e kadar düşmüştür. HÖH partisinin, ana dili eğitimi için gerçek koşullar yaratılması yönündeki pozisyonunun yanı sıra, Uluslararası Ana Dili Günü'nün kutlanması ve ana dilini popülarize eden başka etkinlikler gerçekleştirilmesi için daha büyük bir arzuya sahip olduğu kaydedildi.

Grup, Avrupa Parlamentosu'nun işleyişi ve mevcut gündemiyle ilgili bilgi aldı. Ziyaret programında Avrupa Parlamentosu üyelerinin çalıştığı komiteler, siyasi gruplar, karar verme prosedürlerini detaylı bir şekilde tanıtan bir sunum vardı.


DİĞER HABERLER