Fitoterapistler, hastaların tedavi yöntemi seçmesine izin veren yasa istediCuma, 29 Haziran 2018

Fitoterapistler, hastaların tedavi yöntemi seçmesine izin veren yasa istedi Bitkisel tedavi uzmanları (fitoterapistler), insanların klasik tıp ya da alternatif tıpla tedavi edilip edilmeyeceğini seçmelerine izin veren bir yasanın kabul edilmesini istediler. Onlar, geleneksel olmayan tedavi yöntemlerinin iyi bir ek iyileştirici araç olabileceği argümanını öne sürdüler.

Fitoterapistler, Sağlık Yasası'nda değişiklik yapılmasıyla klasik tıp ile alternatif tıp arasındaki etkileşimin düzenlenmesini istediler. Onlar, talep eden hastalara ruhsatlı olarak alternatif tıp uygulanması üzere Sağlık Bakanlığı bünyesinde bir merkez oluşturulmasını öneriyorlar.

Fitoterapist olan Zofia Şçerbak, bunun şarlatanların kötü uygulamalarını kesintiye uğratacağını düşünüyor.

Şçerbak, "Bu yasa ile klasik ve geleneksel olmayan tıbbın birlikte uygulanacağı Bulgaristan'da Alternatif Tıp Merkezi kurulması düzenlenecek. Hasta tedavi sürecinin güvenliği olacak. Alternatif tıbbın klasik tıp ile birlikte uygulanması şarttır. Çünkü oksijenin ya da hayat kurtaran ilaçların, şifacıların sahip olmadığı bir zamanda verilmesi gereken durumlar vardır. Şifacı ise birçok insanın hayatını kurtaran düşüncenin gücü konusunda yardımcı olabilir" diye izah etti.

Fitoterapistlere göre, geleneksel olmayan tedavi yöntemlerinin faydaları, temiz hava, doğal ürünler, diyetler ve maden suları ile ilgilidir.


DİĞER HABERLER