Gabriel, Kiev'de Bulgaristan'ın Ukrayna'yı desteklemeye devam edeceğine söz verdiSalı, 03 Ekim 2023

Gabriel, Kiev'de Bulgaristan'ın Ukrayna'yı desteklemeye devam edeceğine söz verdi

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mariya Gabriel, Kiev'de düzenlenen AB Dışişleri Bakanları Gayrı Resmi Toplantısı’na katıldı.

Bu, 27 üye ülkenin tamamının dışişleri bakanlarının katıldığı, AB dışında gerçekleştirilen ilk toplantıdır. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, toplantıyı “tarihi ve Ukrayna ile dayanışmanın bir ifadesi” olarak nitelendirdi. Borrell, “Ukrayna'nın geleceği AB'dedir" diye ekledi.

Gabriel, “Bugün Kiev'de AB dışişleri bakanlarıyla birlikte Ukrayna'ya devam eden desteğimizi ifade ediyoruz. Toplantıya ev sahipliği yapan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ve Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba ile AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borel'e toplantının Ukrayna'da yapılması yönündeki girişimlerinden dolayı teşekkür ediyorum” diye kaydetti.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı, “Avrupa ailesinin dayanışması ve birliği kesin olmayıp, zor zamanlarda savunulur. Bulgaristan, uluslararası kabul görmüş sınırları içerisinde Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekleyerek demokrasi, özgürlük, saygı ilkeleri ve değerlerini desteklemektedir” dedi.

Forumda yaptığı konuşmada Bulgaristan Parlamentosu’nun kararları doğrultusunda Ukrayna'ya askeri yardım yapılmasını, Bulgaristan'ın Ukrayna'ya yardım sağlamaya yönelik AB Askeri Yardım Misyonu’na (EUMAM Ukrayna) katılmasını, Ukrayna'yı destekleyen G7 ortak deklarasyonunu ve onun Bulgaristan tarafından imzalanmasını vurguladı. Gabriel ayrıca Karadeniz'in stratejik önemine ve bölgede güvenlik ve istikrarın korunmasına da değindi.

Başbakan Yardımcısı, toplantının başlamasından önce Ukrayna İçin Ölenlerin Anısına Duvar önüne çelenk koyma törenine katıldı.


DİĞER HABERLER