Gallup İnternational: GERB partisi yüzde 9’dan fazla oy oranı ile PP’nin önünde gidiyorCuma, 30 Eylül 2022

Gallup İnternational: GERB partisi yüzde 9’dan fazla oy oranı ile PP’nin önünde gidiyor

Gallup İnternational Balkan Kamuoyu Araştırma Ajansı’nın Bulgaristan Ulusal Radyosu’nun (BNR) finansmanı ile 20-27 Eylül 2022 döneminde 18 yaş üstü 1009 vatandaşın katılımıyla gerçekleştirdiği ulusal temsili anket sonuçlarına göre, erken 48. Dönem Halk Meclisi seçimleri 20-30 Eylül tarihleri arasında yapılsaydı, Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB)-Demokratik Güçler Birliği (SDS) İttifakı, olası oyların %25,8'ini, Değişime Devam (PP) partisi ise %16,6’sını alacaktı.

Anket sonuçlarına göre, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ile Vızrajdane partileri sırasıyla yüzde 13,2 ve yüzde 12,8 oy oranı ile üçüncü sıraya yerleşmek için yarışıyor. Bulgaristan İçin Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı’nın oy oranı yüzde 9,2, Demokratik Bulgaristan Birliği İttifakı’nın ise yüzde 7,8 seviyesinde seyrediyor.

Yüzde 4,2 ile Böyle Bir Halk Var (İTN) partisi ve yüzde 4,0 oy ile Bulgaristan’ın Yükselişi partisinin oy oranları seçim barajına yakın seviyelerde seyrediyor.

Ayağa Kalk Bulgaristan ile VMRO partilerinin oy oranları sırasıyla yüzde 1,9 ile yüzde 1,2 olup şimdilik Meclise girme şansına sahip değiller.

Önümüzdeki günlerde yüz binlerce seçmenin hangi partiye oy vereceğine karar vermesi beklendiği için seçim sonucunun tahmin edilebilirlik düzeyinin düşük olduğu belirtildi.

2,6 milyon civarında vatandaşın seçime katılması bekleniyor (resmi listenin yaklaşık %39'u, neredeyse ihmal edilebilir bir oranın "Kimseyi desteklemiyorum" seçeneğini seçmesi bekleniyor), bu nispeten düşük bir katılım oranı ve bu seçim sonuçlarının öngörülebilirliğini daha da azaltıyor.


DİĞER HABERLER