Gayrimenkule ilgi devam ediyorPazartesi, 12 Temmuz 2021

Gayrimenkule ilgi devam ediyor

Gayrimenkule ilgi devam ediyor ve ekonomi koronavirüs pandemisinin neden olduğu şoku atlatmaya çalışırken fiyatlar istikrarlı bir şekilde yükselmeye başlıyor. Ulusal İstatistik Enstitüsünün (NSİ) verileri, Sofya'da konut fiyatlarının bu yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda çift haneli oranlarda arttığını gösteriyor.

Sofya, konut fiyatlarında en hızlı artış açısından yıllık bazda % 11,6 oranındaki en hızlı artışla ülkede lider konumunda bulunuyor. Hem yeni hem de eski evlerin fiyatları, sırasıyla % 11.9 ve % 11.4 oranı ile keskin bir şekilde arttı. Geçen yılın sonuna kıyasla Sofya'da konut fiyatları da %4,6'lık sabit bir artış gösterdi.

Artan ilginin nedenleri iki yönde aranabilir. Bir yandan koronavirüs pandemisi iş süreçlerinin yeniden düzenlenmesine yol açtı. Birçok şirket çalışanlarının evden çalışmasına izin verdi ve bu önlem zamanla korunacak gibi görünüyor. Bu da talepte bir değişikliğe yol açtı. Daha önce insanlar iş yerinin yakınında veya uygun iletişim kanalları bulunan bir konut ararken şimdi kentsel ortamın gürültüsünden uzaklık ve huzur arzusu ön plana çıkıyor.

Öte yandan mevduat faiz oranları son yıllarda sürekli olarak düşük kaldı. Bulgaristan Merkez Bankasının (BNB) 2021 yılı Mayıs ayı istatistiklerine göre, BGN ve EUR cinsinden mutabık kalınan vadeli mevduatların ortalama faiz oranlarının her biri %0,09'dur. BGN cinsinden yeni vadeli mevduat hacmi %12,6 (29,9 milyon leva) azalarak 208,2 milyon levaya, EUR cinsinden vadeli mevduat hacmi de %30,2 (62,8 milyon leva) azalarak 145,2 milyon levaya kadar geriledi. Bazı bankaların halihazırda tasarruf para biriktirmek için ek ücretler getirmiş olması da buna katkıda bulunuyor ve bu da mantıksal olarak müşterilerin daha yüksek bir getiri elde etmek için parasını bankaya yatırmaya istekli olmalarına neden oluyor. Yatırım konusuna gelince Bulgarlar gelenekçidir ve kiradan pasif gelir elde etmek için gayrimenkule yatırım yapmayı tercih ederler.

Konut kredilerinde sürekli düşük faiz oranları ile kombinasyonu da buna eklemeliyiz. BNB’nin istatistiklerine göre, Mayıs 2021'de BGN cinsinden konut kredilerinin ortalama faiz oranı neredeyse değişmeden %2,75'te kaldı ve bu kredilerin yıllık faiz oranı %2,99’dur.


DİĞER HABERLER