"Gece Kurtları" Bulgaristan'da Kavga ÇıkardıPerşembe, 30 Haziran 2016

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakınlığıyla bilinen "Gece Kurtları" motosikletçiler kulübü üyeleri, Bulgaristan ziyaretlerinin ilk gününde gerginliğe neden oldu.

Burgaz şehrine sabah saatlerine ulaşan 30 kişilik motosikletli kafile, burada çoğu Ukraynalılardan oluşan göstericiler tarafından protestolarla karşılandı.

"Bulgar Savaşçıları Birliği" adlı aşırı milliyetçi grubun üyeleri ise elektrikli coplarla bu göstericilere saldırdı. Kavgaya anında müdahale eden polis, olayın büyümesini engelledi.

"Slavlar Dünyası 2016" sloganıyla sefere çıkan Rus motosikletçilerin Burgaz'da komünizm döneminden kalma bir anıta çelenk koyduktan sonra, tarihi bir manastırı ziyaret etmeleri, barış için ıhlamur ağacı dikmeleri bekleniyor.

Rus milliyetçilerinin bir sonraki durağı ise 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı'nda ölen Bulgar ve Rus askerler için yapılan Özgürlük Anıtı'nın bulunduğu Şipka Tepesi olacak.

Başkent Sofya'ya cuma günü ulaşacak "Gece Kurtları" şehir merkezindeki Aleksandar Nevski Katedrali'ni ziyaret edecek ve Rusya Kültür Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyecek.

Eski Sovyetler Birliği (SSCB) ve Rus bayrakları açarak kortej halinde geçiş yapan motosikletçiler adına Bulgar medyasına konuşan Andrey Bobovskiyi, "Putin"i destekliyoruz. O bizim başkanımız. Ancak politika ayrı bir uğraş alanı olduğu için biz de politikadan uzak duruyoruz." dedi.

Rus motosikletçilerin ziyaretine tepki gösterenler ve onları "Putin'in sürüsü" olarak adlandıran karşıt gruplar, cuma günü Aleksandar Nevski Katedrali önünde protesto gösterisi düzenlemeyi planlıyor.

"Slav halkları arasındaki birlik ve beraberliğe destek verdiklerini" öne süren Rus motosikletçiler, 12 ülkeyi kapsayan turlarına 23 Haziran'da başlamışlardı. Gece Kurtları, turlarını Slovakya'nın Nitra şehrinde tamamlamayı planlıyor.


DİĞER HABERLER