Geçici hükümet akaryakıt fiyatlarını düşürmek için önlemler hazırlıyorCumartesi, 27 Ağustos 2022

Geçici hükümet akaryakıt fiyatlarını düşürmek için önlemler hazırlıyor

Ekonomi ve Sanayi Bakanı Nikola Stoyanov ile Enerji Bakanı Rosen Hristov, ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, geçici hükümetin akaryakıt fiyatlarını düşürmek için önlemler hazırladığını duyurdu. “Luĸoil Heftohim" ve "Luĸoil Bulgaristan" firmalarının temsilcileri ile görüşmeler yaptıklarını açıklayan bakanlar, ilerleyen günlerde konuyla ilgili oluşturulan uzmanlardan oluşan bir çalışma grubunun çalışmalara başlayacağını bildirdiler. Amacın, nihai tüketiciler için maksimum düşük fiyata ulaşmak için üretim ve lojistik süreçlerini mümkün olduğunca optimize etmek olduğu belirtildi.

Stoyanov, “Akaryakıt fiyatlarının düşürülmesi hükümetin görevinin ilk gününden beri üzerinde çalıştığımız bir konudur” diye kaydetti.

Hristov, “İş dünyası ve sendikalarla yapılan tüm görüşmelerde rekabetin önündeki ana sorun olarak artan akaryakıt fiyatlarının düşürülmesi gündeme getirildi” diye altını çizdi.

Bakanlar, “Bulgaristan'da yılın ilk yarısında enflasyon %17,2 oldu ve bu göstergeye göre, bizi Avrupa Birliği (AB) sıralamasında ilk sıralardan birine yerleştirdi. Devlet yardımlarıyla aşılabilir bir eğilim söz konusu değil, çünkü bu yalnızca enflasyonist süreçleri hızlandırıyor. Bu yüzden hükümet olarak yaklaşım şeklimizi değiştiriyoruz - nihai fiyatı tüketiciler için daha iyi hale getirmeye çalışıyoruz” dediler. Basın toplantısında ayrı kişiler için 1 litre benzin ve dizel başına 25 stotinka tazminat uygulanırken iş dünyasına yönelik herhangi bir yardım yapılmadığına dikkat çekildi.

Akaryakıt fiyatları, tüm malların nihai fiyatlarını oluşturan ana faktör, çünkü lojistik bunun ana bileşenidir. Haneler her gün yüksek fiyatları doğrudan ve dolaylı olarak öderler. Bu nedenle, en kısa sürede akaryakıt fiyatlarını düşürmeye yönelik çabalarda somut sonuçlar elde etmek için tüm mekanizmalar aranacak.


DİĞER HABERLER