Geçici hükümet bugün göreve başlıyorCuma, 27 Ocak 2017

Geçici hükümet bugün göreve başlıyorGeçici hükümet bugün göreve başlıyor. Cumhurbaşkanlığı'nda düzenlenen basın toplantısında Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Çarşamba günü atadığı geçici hükümet üyelerini tanıttı. Radev, geçici hükümetin temel iki görevinin erken genel seçimleri organize etmek ve Bulgaristan'ı Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı'na hazırlamak olduğunu belirtti.

Geçici hükümet 26 Mart'a kadar görevde bulunacak. Cumhurbaşkanı kararnameyle 26 Mart'ı erken genel seçim tarihi olarak belirledi. Alpha Research Sosyolojik Araştırma Ajansı'nın yaptığı son kamuoyu araştırması sonuçlarına göre Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisi ve Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) arsındaki oy farkı yüzde 4 oranı civarındadır.

Bu sabah tam saat 10.00'da General Rumen Radev, dört Başbakan Yardımcısı ve diğer 15 Bakan'ın yer aldığı Prof. Dr. Ognyan Gerdjikov'un başkanlığındaki yeni hükümeti tebrik etti. Cumhurbaşkanı, "Geçici hükümetin çalışmalarını yakından takip edeceğim ve yolsuzluğa karşı hiçbir tolerans göstermeyeceğim. Seçim öncesi siyasi mücadele başladı ve hükümetin partiler üstü olması çağrısını yapıyorum" dedi.

Hükümet üyeleri bugün eski hükümet üyelerinden makamı devralarak görevine başlayacak.

Radev, Gerdjikov için ne söyledi

Radev, Prof. Dr. Ognyan Gerdjikov için kendini kanıtlamış bir profesyonel olduğunu ve eski Meclis Başkanlığı görevinden alkışlarla uğurlandığını belirtti.

Hukuk Profesörü Ognyan Gerdjikov, "Geçici hükümet, benim ve meslektaşlarım bakanlar için her şeyden önce halka hizmet etmek demektir. Benim başkanlığımdaki hükümet böyle bir hizmete hazırdır. Eski hükümetin başlattığı çalışmalara devam edileceğini, fakat yapılan hataların da düzeltileceğini belirtmek isterim" diye kaydetti.

Gazeteci İvan Garelov'un, Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Müşavirliği, gazeteci Mariya Tsankova'nın ise Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi Müdürlüğü görevine atanacağı belli oldu.


DİĞER HABERLER