Geçici hükümet, devlet bütçesinin güncellenmesi teklifini onayladıCuma, 30 Temmuz 2021

Geçici hükümet, devlet bütçesinin güncellenmesi teklifini onayladı

Geçici hükümet bugün gerçekleştirdiği olağanüstü toplantıda bu yıl için devlet bütçesinin güncellenmesinin yanı sıra devletsosyal güvenlik sistemi bütçesi ve Ulusal Sağlık Sigortası Fonu bütçelerinin güncellenmesine ilişkin teklifi onayladı.

Bu haftanın başlarında önemli mali yasalarda değişiklikler yapılmasına ilişkin kanun teklifi sosyal ortaklar tarafından da desteklendi. Kanun teklifi, 2 milyar leva daha fazla gelirin yanı sıra 1,8 milyar leva ek gider öngörüyor. Sosyal yardımlar, sağlık hizmetleri ve işletmeleri destekleyecek önlemler için ek fonlar ayrıldı.

Başbakan Stefan Yanev, olağanüstü kabine toplantısındasosyal yardım ödemeleri ve iş faaliyetlerini güvence altına almak için acil önlemlere ihtiyaç olduğunu belirtti. 

Yanev, “Ama durum, görüyorsunuz, dinamik. Bunu yapacak bir hükümet henüz kurulmamıştır. Aynı zamanda ülkedeki ekonomik ve sağlık durumu, devletin işleyişini sağlamak, sosyal yardım ödemelerini garanti altına almak, işletmelerin faaliyetlerini yürütmek ve elbette birçok gözlemcinin beklediği gibi sonbaharda meydana geldiği takdirde bir sağlık krizine hazırlanmak için acil önlemler alınmasını gerektiriyor” dedi. 

Devlet bütçesinin güncellenip güncellenmeyeceğine Halk Meclisi karar verecek. 

Başbakan, “Ve bu anlamda Meclisin kanun teklifi hakkında gerekli anlamlı tartışmayı yapacağını ve mevcut durum hakkında anlayışa sahip olacağını ve böylece eylül ayı başındatüm acil ödemelerin güvence altına alınabileceğini umuyorum” diye belirtti.


DİĞER HABERLER